Тој исто така изјави дека само со целосно учество, одговорност и соработка, „можеме да ја зајакнеме довербата и напредокот кон целта највисоките вредности на демократијата да бидат реалност на секој поединец“.

СЕ ОГЛАСИ ЃУКАНОВИЌ: Изборите покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија!

Неодамнешните парламентарни и локални избори го потврдија напредокот во демократскиот развој на црногорското општество...

Перо Милчин / 15 септември, 2020 13:25

Како што беше објавено претходно денес, таа се обиде да отстрани два контролни купони на избирачките места, за да не се согласат со бројот на гласачките ливчиња.

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ЈА ТРЕСЕ ЦРНА ГОРА: Соработничката на Ѓукановиќ, Милена Орландиќ е снимена како краде гласачки ливчиња!

Милена Орландиќ, која во име на Демократската партија на социјалистите изврши увид во изборниот материјал на општинската...

Перо Милчин / 5 септември, 2020 11:34

На изборите одржани во неделата, неговата партија ДПС загуби контрола врз паралментот за првпат по 1991 година, и покрај тоа што Ѓукановиќ останува претседател (има мандат до 2023 година).

Поразот на контроверзниот лидер што доминираше на политичката сцена во Црна Гора во изминатите 30 години

„Кралот на Црна Гора“ е насловот на написот на британски „Економист“ посветен на Мило Ѓукановиќ пред нешто повеќе од една...

Стојче Бушин / 7:58

Според нивните проценки, „Мирот е наша нација“ има 12,07 проценти, „Црно-бело“ 5,54 проценти, Бошњачката партија 3,74 проценти, СДП - Силна Црна Гора 3,11, Албанската коалиција и едногласно 1,35 проценти!

ОБРАБОТЕНИ 100% ОД ГЛАСОВИТЕ: Комплетна доминација во скоро сите градови, опозицијата ги врати Будва, Котор…

Врз основа на 100 проценти од обработените примероци,  коалицијата ДПС – Одлучно за Црна Гора, Мило Џукановиќ има 35,41 процент...

Стојче Бушин / 31 август, 2020 9:50

Опозицијата, ги освои потребните 42 места во парламентот!

КРАЈОТ НА ЃУКАНОВИЌ: Нападот врз СПЦ го урна досегашниот претседател на Црна Гора, ДПС не може да формира влада

Партијата што управуваше со Црна Гора од 1990 година освои само 29 места во парламентот. Опозицијата, ги освои потребните 42 места...

Стојче Бушин / 7:37

По три мандата имаат Социјалдемократите и Бошњачката партија, два СДП и два мандата двете листи на албанските партии.

По 95 отсто од пребројаните гласови – Ѓукановиќ „падна“ по 31 година на власт

Врз основа на 95 отсто од преброените гласачки ливчиња, црногорскиот Центар за мониторинг потврди во понеделникот во раните...

Стојче Бушин / 5:08

Гласањето е можно и за оние кои имаат позитивен PCR-тест за вирусот корона, имаат благи симптоми или немаат симптоми на болеста и се на домашно лекување!

ДОЗВОЛЕНО ДА СЕ ИЗЛЕЗЕ ОД САМОИЗОЛАЦИЈА ЗА ГЛАСАЊЕТО НА ИЗБОРИТЕ ВО ЦРНА ГОРА: Еве што ќе важи за оние кои се заразени со короната

Граѓаните кои се во самоизолација или карантин и не се позитивни на вирусот корона, ќе можат привремено да излезат да гласаат...

Стојче Бушин / 29 август, 2020 19:51

До изборот на нов градоначалник функцијата се доверува на вршител на должност кој се избира од редовите на советниците со просто мнозинство.

Бочварски: Ова е за мене нов предизвик на кој ќе одговорам со сериозна, упорна, чесна и посветена работа

По кандидирањето на актуелниот штипски градоначалник Благој Бочварски за прв човек на министерството за транспорт и врски,...

Стојче Бушин / 21 август, 2020 6:32