Маркарт групацијата – гигант во автомобилската индустрија, е основана во 1925 година, и е водечки светски производител на електромеханички и електронски додатоци и системи за автомобили, електричен алат, апарати за домаќинство и други индустриски апликации. Фабриката на „Маркарт”, во Велес е отворена во 2015 година и првично вработуваше 120 лица, со план до 2017 година да има 600 вработени.

ЗАЕВ НАЈАВИ: Предвремени избори ќе има до крајот на октомрви 2020 година

Премиерот Зоран Заев денеска ја посети фабриката „Маекарт“ во село Каласлари во блзина на Велес. Маркарт групацијата –...

Валерија Петрова / 8 октомври, 2019 11:58

Курти на својата страница на Фејсбук напиша дека „народот вчера одлучи промените да ги предводи Движењето Самоопределување“.

КАКВА ПОЛИТИКА ЌЕ ВОДИ КУРТИ КОН СРБИЈА: Ќе укине такси и ќе бара воено обештетување

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, ден по парламентарните избори во Косово, на кои неговата партија...

Валерија Петрова / 7 октомври, 2019 13:07

Денеска во Косово се гласаше за избор 120 нови пратеници за косовското собрание.

Затворени гласачките места во Косово, дваесетмина приведени!

Гласачките места на изборите во Косово се затворија вечерва во 19 часот. Денеска во Косово се гласаше за избор 120 нови пратеници...

Рејхан Бајрами / 6 октомври, 2019 20:20

„Листа на кандидатите на политичките субјекти“, вели Вучиќ на албански во видеото.

ВУЧИЌ ПРОЗБОРЕ НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Сефери дали го изговорив добро?(ВИДЕО)

Утре во Косово се одржуваат предвремени избори во кој 1,9 милиони граѓани имаат право на глас.  Денеска на прес-конференција...

Рејхан Бајрами / 5 октомври, 2019 20:42

Најавата ја објавувам за навреме да се организира првата борбена линија. Тричко од Погребалното на мртва стража!

Героски: „Другарчиња на ГОТОВС- денеска ќе објавам за незадоволството во СДСМ од партиското раководство„

Денеска, сабота, 5 октомври, ќе објавам колумна за фракционерското движење во ВМРО-ДПМНЕ, но и за можните импликации на незадоволството...

Сара Фемина / 10:22

Јас мислам дека веднаш после одлуката на Европскиот совет дали Македонија ќе ги отпочне или нема да ги отпочне преговорите со Европската Унија, вели Мицкоски.

Мицкоски: “Јас сум свесен дека граѓаните се уморни од одржување на било какви избори”

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Детектор“ на телевизија Сител, рече дека е...

Перо Милчин / 29 септември, 2019 18:50

Објавените материјали доведоа до распад на коалицијата со Народната партија на тогашниот канцелар Себастијан Курц.

Утре во Австрија предвремени парламентарни избори: Курц фаворит пред изборите во Австрија!

Предвремените избори беа распишани откако австрискиот парламент, за првпат во повоената историја, изгласа недоверба во...

Рејхан Бајрами / 28 септември, 2019 13:57

Нетанјаху од позиција на премиер со најдолг стаж

Најдолговечниот израелски премиер после изборите се бори за опстанок на власт

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се бори за политички опстанок откако првичните резултати од парламентарните избори...

Узунов Бобан / 18 септември, 2019 9:53