Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа на евакуација. Во текот на ноќта при...

Перо Милчин / 22 октомври, 2023 16:08

Еу за некого Мајка а за некого Маќеа

Вработените во ЕУ испратија писмо до Урсула фон дер Лајен: Ако војната не престане, тие ќе умрат од глад!

Вкупно 798 вработени во институциите на ЕУ во штабовите и делегациите испратија заедничко писмо до претседателката на Европската...

Македонка Димкин / 9:11

Дали е на повидок трета светска војна

Кина вели дека Израел претерал, Иран отворa фронт преку Сирија?

Активностите на Израел во Газа отидоа „надвор од опсегот на самоодбрана“ и израелската влада мора „да престане со колективното...

Македонка Димкин / 15 октомври, 2023 19:42

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, и во директен контакт со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, се изнајде решение на предизвикот за обезбедување чартер лет за граѓаните од регионот. Со вчерашниот лет, кој беше организиран и платен од Владата на Република Македонија, покрај тоа што во Скопје долетаа преостанатите 67 наши државјани кои побараа помош, со истиот лет, Владата на Република Македонија излезе во пресрет и обезбеди трансфер на седум албански, седум црногорски и тројца бугарски државјани.

Амбасадата во Тел Авив, од самиот почеток на кризата е во контакт со државјаните на Република ж Македонија, а дел од граѓаните кои се затекнаа во Израел, веќе се вратени во земјата на повеќе начини, меѓу другото и со специјални летови на пријателските држави на Република Македонија.

Владата на Република Македонија внимателно ги следи случувањата во Израел преку Министерството за надворешни работи, кое што е во редовен контакт со македонската Амбасада во Тел Авив.

Владата тврди дека ги евакуирала сите патници со „Аир Србија”

Со чартер летот организиран и платен од страна на Владата на Република Македонија, на релација Тел Авив – Скопје, во текот...

Мате Парлоф / 14 октомври, 2023 9:46

Авиони на израелското воздухопловство бомбардираа 130 цели на движењето Хамас во појасот Газа во последните три часа. Портпаролот на палестинската Црвена полумесечин,а Мухамед Абу Мусабих изјави за Ал Арабија дека во моментов нема безбедни места во Газа, додавајќи дека секторот од север кон југ е под континуирано гранатирање.

„Тајмс оф Израел“ цитираше висок израелски функционер дека војната во Газа „ќе продолжи со денови или недели, можеби и подолго“.

„Нападите врз Газа ќе бидат извршени со максимална сила и во најголем обем, дури и ако тоа е на штета на израелските граѓани кои се затворени таму“, додаде тој.

Израелска армија: Ја презедовме контролата на целиот граничен појас со Газа

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагри изјави дека армијата е во состојба целосно да ја контролира должината на...

Мате Парлоф / 10 октомври, 2023 6:03

И додека сите пишуваат за злосторствата на Хамас, скоро и никој збор да нерекол за теророт на Израелците кои секој ден гонпрактикуваат во Газа, врз палестинците!

Како Хамас успеа во нешто што беше невозможно 50 години

Како Израел се тетеравеше од масовниот напад на милитантите на Хамас кои ги пробија бариерите околу Газа и влегоа во земјата...

Македонка Димкин / 9 октомври, 2023 12:11

Во меѓувреме од МНР соопштија дека расте бројот на македонски граѓани во Израел кои бараат помош и евакуација, оттаму воедно повторно повторија граѓаните да ги следат насоките за контакт со надлежните лица и да ги почитуваат безбедносните протоколи.

Потресно сведоштво на Израелка со потекло од Македонија чие семејство е киднапирано

Дан, која е дел од израелско семејство по потекло од Македонија, вели дека, како што одминува времето, така расте болката и...

Македонка Димкин / 10:51

Соединетите Американски Држави наредија ударна група да плови кон источниот Медитеран во обид да биде поблиску до Израел по нападот на Хамас.

САД испраќаат помош за Израел: пристигнуваат 5.000 војници и носач на авиони

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин додаде дека САД ќе му обезбедат муниција на Израел, како и распоредување дополнителни...

Македонка Димкин / 10:40