Јавниот обвинител Јовески по скоро два месеци од пребегот на поранешниот премиер констатира дека докази за легален премин на границата нема, а со тоа нема ни виновни

Само Груевски е виновен што избегал Груевски

Нема да се бара одговорност за Граничната полиција на Македонија во врска со бегството на Никола Груевски. Ова ќе следи по...

Мартин Попоски / 3 јануари, 2019 8:18

Катица Јанева изјави дека не би коментирала ништо за Законот за амнестија што не е нејзин домен, по што даде коментар дека истиот ќе влијае на јавното обвинителство и судовите

Јанева: Законот за амнестија нема така лесно да поминe

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со свој коментар за Законот за амнестија за настаните во Собранието минатата...

Мирко Бачиќ / 19 декември, 2018 14:37

Коневски не го отфрли партијата туку сопствените гласачи, поддршката за уставните измени е легитимно право, идентично како и желбата да биде иден градоначалник на Град Скопје

Се јави Коневски, пријателчето на Мијалков, загрижен за партијата

Поранешниот градоначалник на општина Аеродром, близок пријател на Сашо Мијалков, се огласи за претседателските избори, партијата,...

Мирко Бачиќ / 8:46

Саливен ги поттикна пратениците да гласаат за Преспанскиот, немале друга алтернатива, ја обвини Русија за мешање на Балканот но и во САД, на оние избори на кои тепа неговиот шеф

Гостинот од САД го пофали Преспанскиот, ја нападна Русија

Висок функционер на американската администрација, повторно пред финалното гласање на уставните промени за (зло)употреби...

Мартин Попоски / 18 декември, 2018 13:22

Министерката за правда појасни дека иако е тоа материја на МВР, сепак како правник е јасно дека ако немало меѓународна потерница тогаш немало зошто Груевски да биде запрен

Дескоска “потврди” дека Заев се избламира, немало потерница па Груевски слободно патувал

Главните аргументи со кои Министерството за правда ќе бара екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски е побивање...

Мирко Бачиќ / 17 декември, 2018 13:14

Амбасадорот на Франција, Тимоние се смета за предводник на проевопската "струја" на дипломати кои се оддалечуваат од политиките на САД, но ги форсираат ЕУ и НАТО интеграциите

Искрени преговори, а не реципрочна амнестија меѓу мафијаши, порача Франција

Целта на амнестијата треба да биде своевидно помирување кое е доста сложено и треба да донесе коегзистенција којашто ќе...

Мирко Бачиќ / 11:36

Човекот кој ги водеше протестите за поддршка на Груевски сепак бил во Будимпешта, на легување, но не одговори за фотографијата на која е со поранешниот премиер

Трајковски бил Унгарија, на лекување, попатно се слетнал и со Груевски

Половична вистина или половична лага, советникот Александар Трајковски сепак бил во Унгарија, но во Будимпешта бил за лекување...

Мирко Бачиќ / 10:54

Изјавата на Заев дека формирањето армија на Косово е избрзана одлука, со отри реакции кај албански политички партии, кои бараат извинување и повикуваат интервенција на САД

Изјавата на Заев за косовската армија ги збесна албанските гласачи

СДСМ го поддржува ставот на македонскиот премиер Зоран Заев дека е избрзано формирањето на војска на Косово во време на регионални...

Мартин Попоски / 16 декември, 2018 8:48