Изјавата на Русковска остава можност за нови моменти, како веќе најави дека сака прво да го види законот, иако отворено се поставува прашањето дали ќе има политичко влијание

Русковска децидна, нема да има преквалификација на кривичното дело

Обвинителката Вилма Русковска е децидна дека нема да има преквалификација на кривичното дело терористичко загрозување...

Мартин Попоски / 16 декември, 2018 7:55

Спасовки откако се пофали дека обезбедил нови униформи за МВР го нема во јавноста да одговори на барањата на НСП дали полициска јакна тешка 300 грама за него е зимска облека

НСП: Полицијата и во декември шета со пролетни јакни

Министеот Спасовски се соочи со Независниот синдикат на полицијата, кој го обвини дека полицијата шета со пролетни јакни. Независниот...

Мартин Попоски / 7:10

Затворениците го "овластиле" директорот на "Идризово", четирите барања да ги проследи до Владата, собраниското тело за помирување и премиерот Заев, очекуваат амнестија

Штрајкот прекинат, се испазари ли Заев и со затворениците за амнестија?

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од синоќа го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“,...

Мартин Попоски / 14 декември, 2018 14:26

Пратеничката Исмајлоска Старова најави дека не само што тие осуммина ќе гласаат за уставни измени, туку дека ќе се зголеми бројот пратеници и за реформските закони

“Независните” на Мијалков ќе гласаат “за” уставните измени

Пратеничките групи се консултираа за предлог текстот на законот за амнестија, изјави денеска Нола Исмајлоска Старова, пратеник...

Мартин Попоски / 13:58

Сведокот кој ги предал прислушкуваните разговори на Зоран Верушевски потврди дека таргет биле и сопругата Александра и братот на Мијалков, Влатко, но не знае по чија наредба

УБК ги следела телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет Тврдина”, продолжи да сведочи  поранешниот вработениот...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 11:25

Колку и да се миноризира улогата на Каменос и Каракачанов, тие се актуелни министри за одбрана на земји членки на НАТО и Европската Унија кои молчат пред нивните закани

Каменос провоцира од грчко – македонската граница, Македонија е грчка

Министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, ги посети караулите на северната граница на земјата, а од граничниот премин...

Мартин Попоски / 11:09

Уживателот на политички азил за политички прогон де факто е слободен граѓанин на Унгарија, ОЈО треба да ја утврди одговорноста на надлежните како им избегал од Македонија

ОЈО пред Нова година ќе каже како и со чија помош пребегал Груевски

Јавното oбвинителство во наредните две недели ќе излезе со информации за резултатите од предистражната постапка за бегството...

Мартин Попоски / 6:46

Ружин може да анализира, факт е дека Бугарија прва ја призна Македонија под уставното име но никогаш не го призна постоењето на Македонскиот народ и Македонскиот јазик

Нано анализа за мега политика, или како се губеше идентитетот

Сериозни се пораките кои доаѓаат од официјална Атина но и Софија, со кои не предупредуваат на договорите кои сме ги потпишале...

Мартин Попоски / 11 декември, 2018 12:40