Музејот на современа уметност на САД во Њујорк, во поставка за архитектурата на поренешна Југославија, објасни што одбележува Македониумот во Крушево

Борисов и Радев да побараат анекс и од Музејот на современа уметност во САД

Музејот на современа уметност во Соединетите Американски Држави во својата редовна поставка ги има меѓу другото и оригиналните...

Мирко Бачиќ / 2 септември, 2018 6:46

Во Договорот имаме моменти од нашата историја што се заеднички па Илинденското востание во Македонија е македонско во Бугарија е бугарско

И Димитров “падна” на Илинденското востание

Историските прашања не треба да се користат за дневна политика. Политичарите имаат големи искушенија во борбата за власт...

Мирко Бачиќ / 17 август, 2018 9:46

Претседателот на СДСМ Заев може и да се извини но Премиерот Заев не смее во име на Македонија да тврди дека Илинденското е бугарско а не Македонско востание

Радев: “Како Претседател на Бугарија барам анекс на Договорот со Македонија”

Заев со дипломатско фијаско од историско непознавање до политичко “самоубиство” во односите со Бугарија од каде претседателот...

Мирко Бачиќ / 13 август, 2018 12:54

Претседателот на Република Бугарија бара премиерот Заев официјално да се извини дека изјавил оти Илинденското востание е Македонско а не бугарско

Радев:”Фејсбук пост не е доволно Заев да се извини официјално!”

Румен Радев претседателот на Бугарија изјави дека тоа што го напишал македонскиот премиер Зоран Заев на Фејсбук не било...

Мирко Бачиќ / 12 август, 2018 18:23

Премиерот Заев им се извини на "пријателите и браќата" Бугари со свој Фејсбук пост за зборовите кажани во телевизиското интервју на "1ТВ" на 4 август дека Илинденското востание е македонско

Заев им се извини на бугарите оти кажал дека Илиденското било Македонско востание

Овој пост следеше веднаш по предупредувањето од прeмиерот на Бугарија Бојко Борисов дека “кога ќе дојде време Бугарија...

Мирко Бачиќ / 10 август, 2018 14:12

Борисов неофицијално имал сличен испад и по најавите на Заев дека со Ципрас го договориле новото име Република Илинденска Македонија

Борисов му се закани на Заев со вето од Бугарија за ЕУ

Рекцијата на Бојко Борисов доаѓа по интервјуто на Зоран Заев за телевизијата “1ТВ” од 4 август каде македонскиот премиер...

Мирко Бачиќ / 11:31

Илинденското востание е Македонско а Преображенското Бугарско иако ни Заев ни Каракачанов тоа не го знаат

Каракачанов му препорача на Заев да чита повеќе историја

Вицепремиерот и министер за одбрана како и претседател на ВМРО – БНД Красимир Каракачанов остро ги осуди зборовите на...

Мирко Бачиќ / 9 август, 2018 10:27

Претседателот Иванов на централната манифестација во Крушево со јасни пораки и за Илинден и за политичката криза која се создаде со Договот за промена на името

Иванов: “Судбината на Македонија е во рацете на самите Македонци!”

Не го прифаќам грчкиот договор кој е на штета на македонскиот национален идентитет и на штета на интересите на...

Мирко Бачиќ / 2 август, 2018 14:07