На СДСМ и на оваа власт им смета постоењето на ВМРО-ДПМНЕ, Но, ВМРО-ДПМНЕ ќе постои затоа што тоа не му смета на македонскиот народ. Ние сме тука и ќе бидеме секогаш тука за Илинден. Затоа што Илинден е Македонија, истакна Николоски.

СРАМОТА: Делегацијата на ВМРО спречена да положи венец на гробот на Никола Карев

Би сакал на сите граѓани на Република Македонија, на сите Македонци и останатите кои живеат во Македонија да им го честитам...

Катерина Крстиќ / 2 август, 2019 23:47

Република Македонија не е личен имот та некој да ја распродава, порача Ѓорге Иванов.

ИВАНОВ: “Македонија не е приватна сопственост некој да тргува со неа, со нејзините атрибути и вредности„

Република Македонија не е приватна сопственост та некој да тргува со неа, со нејзините атрибути и вредности, порача поранешниот...

Перо Милчин / 20:38

Централната свеченост се одржи во Крушево, каде делегација предводена од премиерот Зоран Заев положено цвеќе на споменикот на Мечкин Камен.

СРАМОТА: СДСМ скандира „Северна“ на МЕЧКИН КАМЕН каде загинаа стотици Илинденци

Под слоганот „Сите сме деца на Илинден“ денеска се чествува Денот на Републиката – 2 Август, 116 години од Илинденското востание...

Весна Петровска / 16:32

„Да ги надминеме историските поделби и непотребните политички конфронтации, да ги здружиме сите наши знамиња и симболи.

ПЕНДАРОВСКИ: „Ако вложиме во европска иднина, ќе имаме образ да излеземе пред нашите деца и внуци„

Карактерот на еден народ се вреднува според предизвиците со кои има храброст да се соочи. Најголемиот предизвик за нас денес...

Сара Фемина / 12:33

На Кареви, членови на фамилијата на претседателот на Крушевската Република Никола Карев, не им било дозволено да положат цвеќе на Мечкин Камен во Крушево

НЕВИДЕН СКАНДАЛ ВО КРУШЕВО: На Кареви не им било дозволено да положат цвеќе!

Скандал утрово се случил на прославата во Крушево по повод чествувањето на Денот на Републиката- 2 Август, 116 години од Илинденското...

Рејхан Бајрами / 12:16

Како што напиша тој тие утринава од страна на полицијата биле однесени во Прилеп и во Македонски Брод, а најверојатно се сомничат за организирање протести на Мечкин Камен. Според други активисти не им било кажано зашто се приведени.

Приведени три лица во Крушево

Активистот за човекови права Ицо Најдовски, на својот Фејсбук профил објави дека е уапсен Драган Угриновски и уште две...

Катерина Крстиќ / 11:05

Денеска е 20 јули според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар). 

Нека е за многу години: Денеска е Св. пророк Илија – Илинден

Денеска се празнува големиот христијански празник Свети Илија или кај народот познат и како Илинден, денот кога се чествува...

Катерина Крстиќ / 10:41

Честит нека ни е #Илинден, напиша Игор Дурловски на фејсбук во пресрет на втори август.

МОЌНА ИЗВЕДБА: Ана и Игор Дурловски во придружба на децата ја пејат “Налеј, налеј”(ВИДЕО)

Оперскиот пејач Игор Дурловски на социјалните мрежи сподели моќно видео кое заедно со семејство ја пејат песната „Налеј,...

Рејхан Бајрами / 9:56