Тој истакна дека нажалост во Албанија, принципите и вредностите кои како што вели се столб и срце на демократскиот свет, воопшто не се почитуваат.

Мета со порака до граѓаните: Да ја вратиме Албанија на Албанците

Шефот на албанската држава Илир Мета  упати порака до граѓаните за време на своето обраќање на Меѓународниот ден на...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2019 14:54

– Драги пријатели, заедно со мојот пријател уживаме во оваа историска и сончева недела и во музиката, напиша Мета.

ИЛИР МЕТА СЕ РАЗГОЛЕ НА ПЛАЖА И СЛУША МУЗИКА!

Албанскиот претседател Илир Мета објави фотографија на социјалните мрежи на која тој се сонча, додека во Албанија се оддржуваат...

Рејхан Бајрами / 30 јуни, 2019 15:59

Тој не ја отфрла можноста Албанија да се соочи со вакви одлуки и од други земји членки на ЕУ

Мета: Одлуката на Холандија за суспензија на безвизниот режим за Албанија е без преседан

Албанскиот претседател Илир Мета, коментирајќи ја одлуката на холандскиот парламент за суспензија на безвизниот режим со...

admin@magazin / 17 април, 2019 11:20

Посетата на претседателот на Албанија, Илир Мета би имала приватен карактер ако Спасовски не знаеше за неа и ако Асаф Адеми не оствареше официјална средба во Битола

Илир Мета два дена „летал орли“ во Битола

Претседателот на Република Албанија Илир Мета два дена бил во посета на Битола по повод 110-годишнината од албанската азбука,...

Мартин Попоски / 19 ноември, 2018 6:43

Претседателот Мета до сега џебното вето го искористи одбивајќи да го потпише фамозниот закон за рушење на Националниот театар на Албанија, па најде негова широка примена

Џебното вето на Иванов, нова алатка на албанскиот претседател Мета

Спротивно на Уставот, согласно уставната недореченост, Илир Мета не го потпиша указот за новиот министер за внатрешни работи. Албанскиот...

Мирко Бачиќ / 5 ноември, 2018 6:17

Претседателот Мета и по втор пат одби да го потпише фамозниот закон за уривање на Националниот театар на Албанија, одлука само на мнозинство на партијата на Еди Рама

И Мета со “џебно” вето против законот за уривање на Националниот театар

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на последниот ден од превидениот рок, денеска вторпат до Парламентот го врати законот...

Мирко Бачиќ / 12 октомври, 2018 6:09

Албанија и Грција преговараа за меѓусебните отворени прашања, но претседателот Мета смета дека Договорот со Грција ќе може да се разгледа само со функционален Уставен суд

И Албанија со Договор со Грција

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека се согласува со премиерот Еди Рама за Договорот со Грција, но оти јасно му ставил...

Мартин Попоски / 5 октомври, 2018 7:22

Албанската опозиција со отворени закани до премиерот Еди Рама, ако падне националниот театар, ќе падне и твојот дом, претседателот Илир Мета повторно со вето на новиот закон

Баша: Кој ќе го урне театарот истото ќе го снајде и со неговата куќа

Претседателот на албанската опозициска Демократската партија, Љуљзим Баша отворено се закани дека сите оние кои ќе се обидат...

Мартин Попоски / 26 септември, 2018 14:37