Тој истакна дека се зборува за патоказ со кој ќе се унапредат меѓусебните односи и поефикасно ќе го спроведеме Договорот за пријателство и добрососедство.

Со Бугарија не преговараме за името, вели Заев

Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, бидејќи ни треба решение. Затоа што треба да одиме во ЕУ и...

Рејхан Бајрами / 21 септември, 2021 5:20

Во врска со моменталната ситуација со македонско - бугарските односи премиерот Заев истакна дека непринципиелната позиција на Бугарија спречи овозможување на првата меѓувладина конференција со ЕУ со што требаше да биде означен почетокот на преговорите.

ЗАЕВ: Нема да преговарам за тоа дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера учествуваше на панелот кој го организираше американскиот...

Перо Милчин / 9 февруари, 2021 10:15

Тој вели дека Македонија за заканите за воена сила од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов требало да врачи протестна нота или демарш.

Милошоски: Бугарија ги зајакнува своите позициии

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека ноември не е последниот месец за донесување на одлука...

Перо Милчин / 22 октомври, 2020 21:33

СЗО го објави официјалното име на коронарниот вирус што ја предизвикува оваа болест: САРС-КоВ-2.

ШТО НАВИСТИНА ЗНАЧИ COVID-19: Еве како БОЛЕСТА ВИРУСОТ КОРОНА го доби своето име!

Новиот вирус корона предизвикува болест наречена СОВИД-19. Таа беше именувана од СЗО во февруари. Првиот официјален случај...

admin@magazin / 9 април, 2020 13:31

Основните училишта во Чаир: „Рајко Жинзифов“ и „Никола Вапцаров“ и официјално се со сменети имиња.

СРАМОТА: „Рајко Жинзифов“ и „Никола Вапцаров“ станаа „Исмаил Ќемали“ и „Имри Елези“

Основните училишта во Чаир: „Рајко Жинзифов“ и „Никола Вапцаров“ и официјално се со сменети нови имиња. Тие сега се викаат...

Владо Марин / 3 март, 2020 6:31

Прашањето за името на нашата држава е горливо прашање. Се чини дека големата неправда што ја доживеа нашиот народ со противуставното и нечесно менување на уставното име, ќе остави длабоки колективни трауми од кои нема да се опоравиме уште многу долго време.

Колку треба да си студен за да одиш посеверно од додавката „Северна“?

Прашањето за името на нашата држава е горливо прашање. Се чини дека големата неправда што ја доживеа нашиот народ со противуставното...

Магдалена Стојмановиќ / 28 јануари, 2020 12:14

Овој Предлог закон предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ“

ВО ВТОРНИК “МАНУ” ЌЕ ДОБИЕ НОВО ИМЕ, ОВА Е ИМЕТО!

Собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт во вторник (27.08.) ќе дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот...

Рејхан Бајрами / 24 август, 2019 13:41

Јас стекнав пријател кај господинот Алексис Ципрас премиерот на Република Грција кој што пријател ќе ми остане сигурно до крајот на животот.

ЗАЕВ: “Јас сум човекот кој ќе остане запаметен дека под негово лидерство е сменето името на нашата земја„

Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански...

Рејхан Бајрами / 21 јули, 2019 14:51