Вториот обвинет Т.М. со спогодбата признава дека сторил сторил кривично дело – Злосторничко здружување од член 394 став 1 и кривично дело – Перење пари и други приноси од казниво дело – од член 273 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Обвинителството со детален список што сè му одзема на Сашо Мијалков

Основниот кривичен суд – Скопје ги одобри спогобите постигнати помеѓу јавниот обвинител Лиле Стефанова од Основното јавно...

Перо Милчин / 9 јули, 2022 7:59

„За разлика од имотот на ВМРО-ДПМНЕ, кој е стекнат легално, СДСМ има узурпирано имот на МОН. СДСМ е единствена

КОНФИСКАЦИЈАТА НА ШТАБОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ВЛЕГУВА ВО ПРАВЕН ЛАВИРИНТ

Државата или ВМРО-ДПМНЕ ,кој ќе управува со зградата на опозициската партија, откако вчера во Кривичниот суд беше донесена...

Мате Парлоф / 9 јуни, 2022 18:55

Потврди и дека истрагата била проширена, но и дека има и нови и издржани докази.

Телма дознава: 32 милиони евра вреди конфискуваниот имот на Сашо Мијалков

Дел од осомничените во истрагата „Империја“ бараат спогодба. Обвинителката која го води случајот, Лиле Стефанова, не открива...

Мате Парлоф / 22 април, 2022 7:02

Во одлуката на скопска апелација се вели и дека се прифаќа понудената гаранција од страна на обвинетиот Рашковски, во вкупен износ од 192.980,00 евра, што се состои од ставање хипотека на недвижен имот.

Рашковски ослободен од притвор со гаранција од 192.000 евра

Советот на Апелацискиот суд Скопје, составен од судиите Тања Милева, претседател на советот, Ѓоко Ристов и Лирие Елези Ајрулау,...

Рејхан Бајрами / 3 февруари, 2022 19:03

Што уште остана да ми земат? Мојот живот? Им го нудам на тацна. “ пишува Трифун Костовски, бизнисмен во својата колумна!

Замрзнат имотот и личните сметки на Трифун Костовски

Кривичниот суд му го замрзна имотот на бизнисменот Трифун Костовски, кој беше сопственик на Еуростандард Банка! Главниот...

Рејхан Бајрами / 25 ноември, 2020 23:26

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, ќе инсистира секој месец да се објавуваат компаниите кои зеле државна помош, а не им ја исплаќаат на работниците.

Лукаревска: Ќе инсистирам од месец за месец да ги објавуваме сите оние компании што нема да ја исплатат помошта за работниците

Сања Лукаревска, директорката на УЈП во емисијата Топ тема кажа дека го следат претходниот пример во претходните мерки во...

Владо Марин / 12 ноември, 2020 7:09

По пријавил возило,Мини купер чии сопственици се неговите деца, со вредност од 870 илјади денари (14,5 илјади евра). Како подарок на неговата сопруга Зорица добил стан од 46 квадратни метри со 7 квадрати подрум во Струмица вреден 900 илјади денари (15 илјади евра).

Нема вила на Халкидики: Ова е имотот кој премиерот го пријавил во анкетниот лист!

Денеска на веб сајтот на ДКСК беше објавен имотниот лист на премиерот Зоран Заев кој претспел неколку промени за три години.  По...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 19:17

Груби во оваа Влада доби функција која прв пат е воведена, а тој според правилата ќе го заменува премиерот Зоран Заев кога ќе биде отсутен.

Анкетен лист на новиот вицепремиер Груби- Има милионски објект, стан и депозити

Стан вреден 100.000 евра во Скопје, две возила и повеќе депозити, пријавил во анкетниот лист првиот вицепремиер Артан Груби,...

Владо Марин / 27 септември, 2020 3:15