Судот еднаш се изјасни негативно за укинување на притворот, но за случајот "Таргет Тврдија", сега од судот за "Импераија" зависи дали Мијалков Нова година ќе ја дочека во Шутка

Мијалков нуди имот вреден 1 милион евра за да излез од Шутка, СЈО тврди дека има 11

Понуда вредна милион евра за да се отворат портите на Шутка за поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков е во рацете...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 6:28

Кривичниот Суд на барање на СЈО им определи нови 30 дена притвор на осомничените Јордан Камчев, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска, Цветан Панделески и Тодор Мирчевски

Нови 30 дена притвор за Камчев и осомничените во „Империја“

Кривичниот суд во Скопје им определи нови 30 дена притвор на осомничените во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство. СЈО...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2018 11:59

Мијалков ја контактирал амбасадата на Црна Гора во Македонија, а вртел и во Србија, по наодите ги детектирал сведоците за "Империја" и барал од нив да не откриваат ништо

Мијалков вртел странски броеви, не се знае дали организирал и бегство

Мијалков откако го прочита решението за притвор за “Империја”, замолче и прекина дискусија. Поранениот шеф на разузнавањето...

Мартин Попоски / 4 декември, 2018 7:01

Притворот за обвинетите во "Империја" е донесен на 10 ноември а Сашо Мијалков е приведен 10 дена подоцна, доволно време ако сакал да влијае врз сведоците и да пребега

Циркуз за широките народни маси наречен “Мијалков”

Мијалков во притвор сепак останува за едно дело, ослободен е за претходното, но изречена е времена мерка за новото дело. Судот...

Мартин Попоски / 2 декември, 2018 11:49

Извршителите влегоа во Бетон Штип, уште една од компаниите на "Империјалистите" на СЈО, од каде пак изјавуваат дека немаат никаква поврзаност со конкретниот случај

Извршителите влегоа и во “Бетон” Штип

Извршители влегоа во Бетон Штип, една од компаниите опфатена во предметот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство. Извршувањето...

Мартин Попоски / 29 ноември, 2018 7:19

Камчев, Мирчевски, Панделески и Арсова согласно решение на Кривичниот совет се опасни за бегство па остануваат во 30 дневен притвор, Мијалков според Јанева е "коректен"

“Империјалистите” остануваат во притвор, Мијалков не

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги...

Мартин Попоски / 15 ноември, 2018 6:32

Јанева смета дека мерките кои ги пропишале за Груевски се идентички и за Мијалков, па иако ќе имаат нови проценки за ризик, не гледа причина зошто да се бара притвор за него

Нема притвор за Мијалков, (о)безбеден е како Груевски

Специјалното јавно обвинителство нема да бара притвoр за Сашо Мијалков кој е еден од обвинетите во случајот „Империја“. Ова...

Мирко Бачиќ / 14 ноември, 2018 6:54

Јанева открива дека "Империја" во проневерата тежи над 11 милиони евра, при што повторно најавува дека истрагата во периодот кој следи ќе биде проширена со нови лица

СЈО тврди дека во „Империја“ се испрани 11 милиони евра

Специјалното Јавно обвинителство ја објави финансиската “конструкција” на новоотворениот а воедно и последен истражен...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 7:01