Вицепремиерот тврди дека е задоволен од исходот на средбите и додаде дека сите компании со кои се сретнале имаат покажано интерес за инвестирање во Македонија.

АНЃУШЕВ: „Со извесното членство во НАТО, во Македонија ќе дојдат повеќе инвестиции од САД„

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни...

Рејхан Бајрами / 28 септември, 2019 12:54

Зоран Заев без никаков план и методологија

Зоран Заев без никаков план и методологија ќе инвестирал ни помалку ни повеќе туку 5 милијарди евра

Денес Зоран Заев без никаков план и без никаква методологија ќе најави инвестициски циклус од ни помалку, ни повеќе, туку...

Узунов Бобан / 7 август, 2019 13:20

-Ова се вистинските бројки на странски капитал донесен за инвестиции во нашата држава. О

АНЃУШЕВ СО РАДОСТ СООПШТИ: Петпати се зголемени странските инвестиции во првиот квартал!

Капиталот на странски фирми кои донеле пари во нашата држава за да градат фабрики во првиот квартал од годинава изнесуваат...

Перо Милчин / 31 мај, 2019 17:42

Се вратија времињата од деведесеттите кога наместо редовни набавки на медицинска опрема и апарати како што имаше до пред две години, еднаш годишно се радуваме на јапонска донација.

ГРУЕВСКИ: “СДСМ ЛАЖЕТЕ, продавате лажна надеж и илузија кај народот, КОЈ ЧЕКА СПАС од вас”

Бившиот премиер на Република Македонија и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски напиша статус на социјалните мрежи во кој...

Перо Милчин / 5 мај, 2019 9:08

Пред само три дена Парламентот на Полска го ратификуваше протоколот за НАТО

Османи: Евроатлантскиот напредок создава бизнис клима за инвестиции

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во рамки на работната посета на Португалија оствари средба со министерот...

admin@magazin / 7 април, 2019 13:03

Во соопштението на опозициската ВМРО стои дека додека во регионот и Европа економиите забрзано растат, ние имаме срамни 2,05%, што е многу далеку од ветуваните 5 или 7%.

Дури 200 германски компании потврдија дека СДСМ се неспособни да раководат со економијата

За тоа колку добро се движи македонската економија говори фактот што германските инвеститори со нула ја оценија работата...

Катерина Крстиќ / 29 март, 2019 11:12

Патрик Мартенс, директор на Делегацијата на германското стопанство во земјава, појасни дека лошата оценка за Владата дошла како резултат на тоа што лани била свртена кон надворешната политика.

СКАНДАЛ: Германците ја оценија со нула економската политика на владата на Заев!

Германските бизнисмени во земјава ја оценија со нула македонската влада! Германците сметаат дека владата дала приоритет...

Данаил Михајловски / 27 март, 2019 16:13

Тој рече дека е оптимист за движењата за економијата и смета дека се остварливи проекциите за раст од 3,2 проценти.

Тевдовски: „Економијата во Македонија оди во добра насока„

Извештајот на „Стандард енд пурс” е позитивен и покажува дека земјава и јавните финансии одат во добра насока, вели министерот...

Рејхан Бајрами / 10 март, 2019 21:25