Триесет милиони евра, пари обезбедени од Европската Унија, ќе бидат инвестирани во развојот на пограничните региони на Бугарија и Македонија во следните 7 години.

За прекугранична соработка Македонија – Бугарија 30 милиони евра од ЕУ

Меѓу приоритетните проекти е изградбата на новиот граничен премин „Клепало“ помеѓу општините Берово и Струмјани! Триесет...

Сара Фемина / 22 септември, 2021 7:07

Околу 30 милиони евра инвестиција ќе бидат вложени во изградба на современ објект во кој ќе се произведуваат лесни профили за автомобилската индустрија. Планирано е фабриката да се изгради на површина од 80 илјади квадратни метри и да почне со работа од следната година.

НАД 70 РАБОТНИ МЕСТА И БРУТО ПЛАТИ ОД 2.000 ЕВРА СО НОВАТА ИНВЕСТИЦИЈА НА „АЛМАК“ И „ДУРА АУТОМОТИВ СИСТЕМС“

Јужнокорејската компанија „Алмак“ и американската компанија „Дура аутомотив системс“ денеска во ТИРЗ 2 во Скопје го означија...

Владо Марин / 18 август, 2021 16:39

На средбата на премиерот Заев му беше соопштена донесената одлука на компанијата „TEXAN & Envipco“ за отворање на фабрика во Северна Македонија за рециклирање на пластика. Оваа американска компанија веќе 10 години работи во Грција со најсовремена технологија за рециклирање!

Американската компанија „TEXAN & Envipco“ која работи во Грција донесе одлука да инвестира и во Македонија

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот задолжен за економски прашања, координација на економските...

Сара Фемина / 15 мај, 2021 7:18

​Делегација на германската фабрика „Гересхајмер", предводена од потпретседателот Оливер Бургел, одржаа работна средба со премиерот Зоран Заев на која беа презентирани плановите за инвестиции на компанијата во земјава.

„Гересхајмер“ денеска отвора фабрика во ТИРЗ Скопје 2, најавува и нова инвестиција

Германската компанија „Гересхајмер“ денеска официјално ќе отвори фабрика во Технолошко индустриската развојна зона Скопје...

Перо Милчин / 27 април, 2021 8:12

Вицепремиерот Битиќи во своето обраќање на настанот ја поздрави одлуката на компанијата, која и покрај актуелната ситуација, одлучи да продолжи со реализација на својот проект, со што ја покажа довербата во економските политики на Владата на Република Македонија и за позитивната деловна клима за инвестирање во земјата.

Турската компанија Пурпласт во првата фаза инвестира 5,1 милиони евра и отвора 40-50 работни места во ТИРЗ Скопје 2

Турската компанија Пурпласт, која има 40 годишно искуство во автомобилската индустрија и своите производи ги извезува во...

Мартин Попоски / 22 февруари, 2021 4:15

-Со овој проект ќе се реши проблемот со загуба на вода што трае од 2010 година.

ПРОБЛЕМОТ РЕШЕН: EСМ ќе инвестира три милиони евра во хидроелектраната „Вруток”

Како што најави генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски при денешната посета на подружница ХЕС „Маврово“, со три...

Сара Фемина / 15 декември, 2019 19:55

Раковотството на фабриката ја негира веста за нејзино затворање

Сепак Дрекслермаер не се затвора- раководството бара извинување од Миленко Неделковски поради лажната вест!

Денеска во медиумите одекна веста дека се затвора Германската фабрика Дрекслермаер во Кавадарци, во која се вработени над...

Катерина Крстиќ / 20 март, 2019 17:23

Неофицијално, најголемиот произведувач на автомобили се одлучил да отвори фабрика во Србија, а во конкуренција беа Македонија, Бугарија, Романија и Турција.

Стигна честитката од Меркел до Заев: „Фолксваген„од Македонија побегна во Србија?

Германскиот гигант Фолксваген сепак се одлучи да отвара фабрика во Србија, наместо во Македонија како што се надеваше премиерот...

Перо Милчин / 3 март, 2019 13:20