Тој рече дека Индија планира да го удвои увозот на руски кокс јаглен, клучна состојка во производството на челик.

Синг, исто така, рече на прес-конференцијата дека земјата увезла 4,5 милиони тони – но не го посочи периодот на кој се однесува.

Западните земји и Јапонија воведоа тешки санкции за администрацијата на рускиот претседател Владимир Путин и луѓето поврзани со него.

Индија, главен купувач на руски стоки од стоки до оружје, се воздржа од неколку клучни гласања на Обединетите нации со кои се осудува инвазијата на 24 февруари.

Засегнати се „мазните резерви“ од Русија на јаглен за коксирање, рече Синг, во очигледна референца за војната, но не даде повеќе детали, наведува Скај њуз.

Индија ќе продолжи да увезува руски кокс јаглен

Индија планира да продолжи со увоз на коксен јаглен од Русија, изјави денеска министерот за челик на земјата Рамчандра Прасад...

Мартин Попоски / 28 март, 2022 7:20

Локалните медиуми велат дека пациентите направиле тестови за коронавирус, кои сите биле негативни.

Се појави непозната болест во Индија: Повеќе од 140 лица завршија во болница поради гадење и несвестица

Официјални лица во Индија ја испитуваат причината за неидентификувана болест што предизвика повеќе од 140 лица да бидат хоспитализирани...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 19:53

Во несреќата загинале 14, а повредени се пет лица, пренесува „Гардијан“.

СТРАШНА НЕСРЕЌА ВО ИНДИЈА: Воз прегази 14 работници кои заспале на пругата!

Воз во Индија прегази 14 работници мигранти кои заспале на пругата. Тие се враќале во селото, откако ги изгубиле работните...

Рејхан Бајрами / 8 мај, 2020 13:09

На овој необичен карантин се решија седум работници кои се вратиле во областа Пурули, Западен Бенгал, бидејќи нивните домови биле преполни.

Како да се изолирате во земја од 1,3 милијарди граѓани: Индијци направија КАРАНТИН НА ДРВО(видео)

Во земја со 1,3 милијарди луѓе, неверојатно е тешко да се придржуваат до мерки за изолација и ограничување заради коронавируси,...

Рејхан Бајрами / 30 март, 2020 21:23

Ние работиме напорно заедно за да го испитаме фавипивавир, антивирусен лек кој има многу потенцијал во борбата против широк спектар на вируси.

Индијци имаат лек против Корона- се спрема масовно производство: Се користел и порано против вируси- ЕВЕ КАКО ДЕЛУВА

Индискиот производител на фармацевтски состојки Ласа Супергенекс објави дека започна соработка со Институтот за хемиска...

Рејхан Бајрами / 17 март, 2020 16:41

Петмина преживеани се хоспитализирани.

Автобус со сватови падна во река: Настрадаа 24 лица – страшно видео од Индија(видео)

Најмалку 24 лица загинаа денес кога автобус кој носеше свадбена поворка се урна во река во западна Индија, соопшти полицијата. Возачот...

Мирко Бачиќ / 26 февруари, 2020 20:32

Додека бил на рутински тренинг, Миг 29К се урнал во близина на Гоа и пилотот на авионот безбедно бил исфрлен и закрепнувал, пренесува индиската морнарица.

АВИОНСКА НЕСРЕЌА ВО ИНДИЈА: Се сруши Руски воен авион

Истрагата беше покрената откако индиски борбен авион МиГ-29к се урна во близина на Гоа, соопшти индиската морнарица. Додека...

Мирко Бачиќ / 23 февруари, 2020 15:08

Претставникот на полицијата Рајеш Синг изјави дека 10 лица починале на местото на настанот, а четворица починале во болницата.

Тешка несреќа во Индија: Се судрија камион и автобус – загинаа 14 лица, 35 се повредени(ВИДЕО)

Најмалку 14 лица загинаа, а 35 повредени во судир со автобус и камион во северна Индија, соопшти денеска полицијата. Претставникот...

Владо Марин / 13 февруари, 2020 10:03