По "вознемирувањето" што Путин им испрати противвоздрушен ракетен систем С 300 на Сирија, нова "провокација" од Москва, ќе и продава понапреден С 400 систем на Индија

Русија и испорача ракети С-300 на Сирија, ќе и продаде С-400 на Индија

Глобално вооружување или почеток на нова студена војна?! Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу информираше дека Русија...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 6:17

Ова е 10-та автобуска несреќа во Индија од почетокот на годината, во која бројот на жртвите ја надмина бројката до 200, а како виновна е нереализираната инфраструктура

И во Индија автобуска несреќа, 45 загинати и 25 повредени

Најмалку 45 луѓе загинаа, а 25 се повредени кога автобус што превезувал верници од индиски храм излетал од патот во бездна на...

Мирко Бачиќ / 11 септември, 2018 14:26

Сличен инцидент во Колката се случил и во 2016-та година, кога од рушење на мост животот го загубија 20 лица а над 100 беа повредени

Се урна дел од мост во Индија, има и жртви и повредени

Дел од мост се урна во градот Колката (поранешна Калкута) на истокот на Индија, а властите стравуваат дека многу луѓе останале...

Мирко Бачиќ / 5 септември, 2018 6:58

Само претседателката на Хрватска оваа година од лажни вести брои позитивни фанови на своето конто

(Фото) Колинда стана хит во светот – еве и зошто

Во Индија неверојатна популарност добија фотографиите на Грабар Китаровиќ, кои таа самата ги објави на својот Фејсбук прфил...

Мирко Бачиќ / 30 август, 2018 11:37

Во поплавите во Индија за исчезнати се водат уште 15 лица а 1 милион се реселени откако 400.000 домови се оштетени

Бројот на загинати во поплавите во Индија се зголеми на 445 лица

Во поплавите кои ја зафатија индиската држава Керала во јужниот дел на Индија загинаа 445 лица соопштија локалните власти...

Мирко Бачиќ / 26 август, 2018 11:43

Пожарот ги зафатил повисоките катови на зградата поради што протовпожарните единици имале и потешкотии да го локализираат

Четворица загинати и 12 повредени во пожар во зграда во Мумбаи

Најмалку четворица луѓе загинаа а 12 се повредени во пожар што изби утрово на 12-ти кат од станбена зграда во Мумбаи соопштија...

Мартин Попоски / 22 август, 2018 13:20

Природниот феномен кој е и природна катастрофа до сега во Индија одзеде 400 животи и расели 2 милиони лица оставајќи и огромни материјални штети

Монсунот во јужна Индија расели над 2 милиони лица

Бројот на загинати во поплавите што ја погодија јужната индиска провинција Керала се искачи над 400 лица  нешто околу 2 милиони...

Мартин Попоски / 20 август, 2018 15:27

Во поплавите во Индија од мај годинава животот го загубија најмалку 300 лица

Во поплавите во Индија загинаа над 160 лица

Најмалку 164 луѓе загинаа во поплавите што од 8-ми август ја зафатија јужната индиска држава Керала а спасувачките тимови со...

Мартин Попоски / 17 август, 2018 12:01