Извештајот во кој работната група посочува дека предмети се делеле „на рака“ и дека постои „дупли АКМИС “и често се менувале распоредите на судиите долго време беше во фиока во судскиот совет.

СУДСКИОТ СОВЕТ ГИ ОТВОРИ ОЧИТЕ – ОТВОРИ ПОСТАПКА ЗА СУДИЈАТА ПАНЧЕВСКИ!

Судскиот совет почна да се буди од зимски сон. По своја иницијатива отвора постапка за утврдување одговорност кај Владимир...

Рејхан Бајрами / 18 јуни, 2019 18:04

Уставен Суд со 7 гласови против и два "за" одлучи да не навлегува во оценување на уставноста на оваа одлука, што е идентично како и иницијативата за референдумот кој пропадна

Отфрлени барањата за оценување на уставноста на уставните измени

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување уставноста на одлуката на Собранието за уставни измени донесена на 19...

Мартин Попоски / 13 декември, 2018 7:59

До Уставен суд доставени се две иницијативи за идентична постапка, со што во среда ќе се знае и мислењето на највисокиот суд во државата за уставните измени и промената на името

Уставните амандмани и Преспанскиот договор пред Уставен во среда

Иницијативата за испитување на уставноста за пристапувањето кон измени на Уставот на Република Македонија, на дневен ред...

Мартин Попоски / 9 декември, 2018 6:32

Денеска во Париз беше формирана коалиција од европски армии подготвена да реагира за време на кризи

Во Европа формирана коалиција за одбрана

Иницијативата е предводена од Франција, а таа нема да се натпреварува со НАТО сојузот, велат нејзините поддржувачи. Таа, исто...

Перо Милчин / 7 ноември, 2018 21:48

На почетокот на Централниот комитет, Мицкоски предложил организирање вонреден конгрес за гласање доверба за него како претседател на ВМРО - ДПМНЕ, што било едногласно одбиено

Барањето на Мицкоски да му се гласа недоверба, едногласно одбиено

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, на синоќешната седница на Централниот комитет (ЦК) предложил да се организира и вонреден...

Мирко Бачиќ / 23 октомври, 2018 6:21

По третата средба на претседателите на Јужна и Северна Кореја, кои 70 години живееја во меѓусебна изолација, и официјално се отвори прашањето за обединување во една држава

Јужна и Северна Кореја пред обединување

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае ин одржа говор во Пјонгјанг, со кој ги повика илјадниците Севернокорејци да се стави...

Мартин Попоски / 20 септември, 2018 12:11

Расмусен, Џорџ Робертсон и Солана јавно истакнаа дека именувањето на новото седиште на НАТО по Џон Мекејн е вистински начин да се оддолжат на неговата животна посветеност

Новото седиште на НАТО ќе го носи името “Џон Мекејн”?

Тројца поранешни шефови на НАТО го поддржале предлогот според кој новото седиште на Алијансата би го носело името на починатиот...

Мирко Бачиќ / 31 август, 2018 6:56

Земјите од "Касписката петорка" со Конвенцијата во основа го регулираат воениот сегмент и искористувањето на нафтените и полињата богати со природен гас на Касписко море

Русија и Иран и три поранешни советски република ја потпишаа конвенцијата за Каспиското Море

Челниците на земјите од така наречената “Касписка петорка” односно Русија – Иран и трите поранешни советски републики...

Мирко Бачиќ / 12 август, 2018 15:04