Тој додава дека ако власта „мисли дека има најмали шанси за пакт со криминал и криминалци, тоа нема да се случи“.

Мицкоски од Инфективна: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Денеска ги видовме со сета своја немоќ како на отворена сцена се обидуваат византиски убедени од своите лакеи (поранешни...

Перо Милчин / 6 март, 2021 21:33

ако што рече Филипче по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност на претседателот Стево Пендаровски, здравствената состојба на Спасовски е стабилна, тој има покачена температура, но нема сериозни проблеми.

Министерот Спасовски е хоспитализиран, потврди Филипче

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е хоспитализиран од вчера, потврди министерот за здравство, Венко Филипче,...

Стојче Бушин / 29 октомври, 2020 15:51

Министерот Филипче потврди дека една од причините за нивното заминување се и кавга со други вработени на клиниката.

Расправија со лекари ги натерало трите медицински сестри од инфективна да поднесат оставки

Откако вчера во медиумите излезе веста дека медицинските сестри од Инфективната клиника во Скопје поднеле барање за отказ...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2020 16:14

Главната медицинска сестра на скопската Инфективна клиника, заедно со уште две свои колешки, во време на пандемија дала отказ на работното место,

Филипче се сретна со медицинските сестри од Инфективна: По заслужениот одмор ќе најдеме решение!

Откако вчера на социјалните мрежи беше објавен документ од отказното решение на главната медицинска сестра на Инфективната...

Катерина Крстиќ / 11:43

Инфектолозите од Прилеп се пожалија и на тоа дека немаат доволно персонал, а нема ниту доволно кревети. Капацитетот на одделението бил само 30 легла од кои веќе биле исполнети 23, од кои 10 пациенти биле на кислородна поддршка. Исто така инфектолозите бараат поврзување на одделението со централниот довод на кислород, бидејќи објектот на инфективното не е во главната болничка зграда.

Скопските клиники не примале возрасни Ковид пациенти од прилепската болница

Поради исполнетост на капацитетите клиниките во Скопје веќе не ги примаат повозрасните пациенти заболени од Ковид 19, место...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 17:53

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.

Темелковска: Медицинските сестри се под целосна заштита- вложуваат напори работата да се заврши навреме

Габриела Темелковска вработена како Одделска медицинска сестра на ЈЗУ Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-...

Катерина Крстиќ / 28 август, 2020 10:08

Собраниските служби,пак, се подготвуваат согласно мерките за заштита од коронавирусот за одржување на конститутивната седница во големата сала со купола каде што ќе биде обезбедено соодветно растојание меѓу пратениците, собраниските службеници и други лица кои треба да се присутни. Гласовите на оваа седница ќе се бројат рачно, а веројатно и на тие потоа, имајќи предвид дека во неа нема инсталирано систем за гласање.

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Денеска претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери, кој беше хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести,...

Катерина Крстиќ / 3 август, 2020 11:49

Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород и те гледаат на начин на кој стануваш ПОЧОВЕК!!
Да да борбата тука е за воздух!
Умирањето тука не е процес!

Доктор од Инфективна: Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород!

Гоце Марков е медицинско лице од внатрешноста на Македонија, а на својот Фејсбук профил тој објави дека на Инфективната клиника...

Катерина Крстиќ / 20 јуни, 2020 9:43