Евгенија на 01-01 2021 година во 10 часот на свет донесе здраво девојче.

Инфектологот Вело Маркоски стана ТАТКО: Помладата сопруга Евгенија на свет донесе ДЕВОЈЧЕ!

Денеска се породи Евгенија Марковска сопругата на познатиот инфектолог Вело Маковски. Инфектологот Вело Марковски сега...

Сара Фемина / 2 јануари, 2021 0:12

Пред извесно време во интервју за Прес 24 Марковски говореше дека Владата неподготвено и неодговорно постапи од почетокот на пандемијата.

Истакнатиот епидемиолог Вело Марковски нов член во Извршен Комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера го промовираше новиот извршен Комитет во кој е и истакнатиот инфектолог...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 10:22

Мислам дека ова е вештачки продолжен прв бран ( со престроги мерки). Всушност вакви бројки требаше да се има/очекува на почеокот на пандемијата, во најголемиот број на државите првиот бран со правилна амплитуда на зголемување, постигнување врв и спуштање на бројот на позитивни и заболени траеше 2,5 до 3 месеци.

ВЕЛО МАРКОВСКИ ЗА МАГАЗИН: Се соочуваме со вештачки продолжен прв бран- вакви бројки требаше да има на почеток на пандемијата!

На почетокот мерките беа соодветни, и слични како во најголемиот број на земји околу нас и во светот. Но за жал ние останавме...

Катерина Крстиќ / 27 јуни, 2020 10:37

Според него со олеснувањето на рестриктивните мерки и тоа што не беше прифатена препораката од Комисијата за заразни болести, за целосен карантин за време на викендот, претставува потенцијален ризик дека во наредните денови бројот на нови случаи ќе биде поголем.

Инфектологот Цана: Наредните денови ќе има уште повеќе заразени!

Специјалистот за инфективни болести Фадил Цана, во изјава за Алсат, го прокоментира укинувањето на полицискиот час во државава...

Катерина Крстиќ / 27 мај, 2020 10:28

Марковски укажа дека сега, после повеќе од два месеци од прогласувањето на пандемијата, веќе има посериозни студии поврзани со Ковид-19, но дека и најновите сознанија кои доаѓаат пред сè од Америка, Италија, Шпанија и други земји, не се разликуваат многу од оние кои на почетокот дојдоа од Кина.

Д-р Вело Марковски: Мора веднаш да се укинат полицискиот час и сите мерки!

Еден од најпознатите професори и инфектолози во земјава Вело Марковски во гостувањето  во емисијата ,,Фактор здравје”...

Катерина Крстиќ / 21 мај, 2020 20:41