Американците очекувано застанаа бо одбрана на Израел, дали е на повидок нова ескалација?

Најголемиот напад врз Израел во историјата? Иран го нападна Израел со дронови, експлозии и крстаречки ракети

Најмалку четири бранови беспилотни летала беа лансирани кон Израел. Беа користени и крстосувачки проектили: нивниот лет...

Македонка Димкин / 14 април, 2024 8:43

Додека сандакот веќе бил во гробница, а роднините и пријателите стоеле околу гробното место, одеднаш се слушнало тропање во дрво, а набрзо и гласот на починатиот:

ШОК ЗА ВРЕМЕ НА ПОГРЕБ: Покојниот од сандакот извикал: „Ало, каде сум, пуштете ме од тука?“

Дека погребот може да се претвори во забава и смеење, покажа еден Ирец кој луѓето кои дошле на неговиот погреб, ги насмеал...

Весна Петровска / 23 мај, 2022 4:18

„Без сомнение, Иран ќе одговори на криминалците кои го одзедоа животот на Мохсен Фахризад“, рече Камал Харази, кој е и шеф на стратешкиот совет во Министерството за надворешни работи, објави Ројтерс.

СЕ СПРЕМА ВОЈНА: ИРАН нема да го замолчи убиството на научникот- Ќе одговориме одлучно!

Иран ќе даде „решителен одговор“ за атентатот врз неговиот најдобар нуклеарен научник Мохсен Фехризад, рече советникот...

Рејхан Бајрами / 29 ноември, 2020 19:25

„Според извештаите на медиумите, Иран може да планира атентат или друг напад врз САД, како одмазда за атентатот врз терористичкиот водач Сулејман, напиша Трамп на Твитер.

ТРАМП СЕ ЗАКАНИ: Ќе одговориме 1000 пати посилно на секој напад од Иран!

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите држави „ќе одговорат 1000 пати посилно“ на секој напад од...

Рејхан Бајрами / 15 септември, 2020 12:14

Афкари беше погубен утрово откако беа исполнети последните желби на неговите роднини, пренесоа иранските медиуми.

ПОГУБЕН НАВИД АФКАРИ: И покрај протестите ширум светот и молбите на Трамп, утрово беше убиен младиот ирански борач!

Младиот борач беше осуден на две смртни казни за убиство на чувар на антивладините протести што се одржаа во 2018 година во...

Перо Милчин / 12 септември, 2020 12:17

Хашеми бил убиен недалеку од неговата куќа, пренесува Ројтерс, и се наведува дека напишал бројни текстови за Исламската држава и за полицијаташто работела во Ирак со поддршка на Иран.

УБИЕН ПОЗНАТ ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Го чекале пред неговиот дом, не му простиле се што напишал за нив!

Вооружени лица го убиле денеска во Багдад Хишам ал-Хашеми, истакнат поранешен советник и политички аналитичар на Ирак, соопштија...

Катерина Крстиќ / 7 јули, 2020 16:47