Изразувањето сочувство е едно од правилата за добро однесување, кое произлегува од домашно воспитување и општествената норма што треба да се почитува, особено ако сте носител на важна и одговорна функција во државата.

Стоилковиќ: Срамно однесување на Заев и Пендаровски по смртта на српскиот патријарх Иринеј!

Претседателот на Демократската партија на Србите и пратеник Иван Стоиљковиќ остро го критикуваше државниот врв на Македонија...

Рејхан Бајрами / 24 ноември, 2020 11:18

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

ЧУДО ГОСПОДОВО: Гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава и се сврте кон ОВИЕ ФРЕСКИ

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети...

Мирко Бачиќ / 22 ноември, 2020 13:00

- Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на светата литургија по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј, која се служи во црквата Свети Сава.

ВУЧИЌ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Во тек е светата литургија(ФОТО)

Последно збогување од блажениот српски патријарх Иринеј. – Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува...

Рејхан Бајрами / 10:59

Премиерката Ана Брнабиќ и претседателот на Националното собрание Ивица Дачиќ пристигнаа во Храмот Свети Сава.

ВО ЖИВО: Започна погребот на ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ – Присутни се државниот врв и голем број граѓани

Литургијата за блажениот патријарх Иринеј започна во 9 часот наутро, а посмртните остатоци на патријархот ќе бидат спуштени...

Мирко Бачиќ / 10:16

Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј.

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕЛИЧЕНСТВЕНО ИЗГЛЕДА ВЕЧНИОТ ДОМ НА ИРИНЕЈ: Се е спремно за погребот на српскиот Патријахар

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во Храмот Свети Сава околу 12,30 часот, по што стражарите на...

Перо Милчин / 21 ноември, 2020 12:22

Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

(ФОТО) КОВЧЕГОТ СО ТЕЛОТО ИРИНЕЈ ДО ПОЛОВИНА ПОКРИЕНО СО СТАКЛО: Започна погребната литургија во Соборниот храм

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј, празничната и погребната...

Рејхан Бајрами / 9:33

Патријархот исто така остави пари за неговиот погреб во тоа време, 50 000 динари, но и облеката во која сака да биде погребан.

Еве што е напишано во тестаментот на патриархот Иринеј!

Патријархот Иринеј остави тестамент во кој ги подели своите лични предмети. По правило, едниот дел од тестаментот го оставил...

Перо Милчин / 20 ноември, 2020 21:06

АП наведува дека Иринеј, кога стана патријарх во јануари 2010 година, по смртта на патријархот Павле, „беше умерен и компромитиран избор за патријарх во рамките на фракциите во Српската православна црква“.

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА СМРТТА НА ПАТРИЈАРХОТ ИРИНЕЈ: Тој беше критичар на Западот поради Србија

Бројни светски агенции и медиумски куќи ја пренесоа веста за смртта на патријархот Иринеј и мнозинството изјавија дека тој...

Рејхан Бајрами / 20:53