Етапното процесирање на пензиите ќе овозможи спроведување на препораките и мерките за спречување и ширење на вирусот, со оглед на тоа што пензионерите како возрасна група се најранливи.

МТСП: Од утре почнува етапната исплата на февруарските пензии

Oд утре 25.02.2021 година, (четврток) почнува етапната исплата на февруарските  пензии. Министерството за труд и социјална политика...

Стојче Бушин / 24 февруари, 2021 9:14

До пензионерите се апелира да се придржуваат до распоредот за исплати, бидејќи етапната исплата е направена со цел да се намали метежот пред банките и можностите за загрозување на личното и јавното здравје.

Почнува исплата на јануарските пензии

Oд денеска почнува етапната исплата на јануарските пензии  со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови...

Рејхан Бајрами / 26 јануари, 2021 8:42

Заев апелираше до компаниите кои годинава не оствариле добивка, но имаат финансиска моќ да исплатат К-15 на вработените.

Годинава нема да се исплаќа К-15?

На денешната прес-конференција премиерот на државата Зоран Заев рече дека правните субјекти кои оваа година нема да остварат...

Катерина Крстиќ / 28 септември, 2020 11:23

Исплатата на пензионерите кои не користат платежни картички ќе биде организирана во четири групи, според висината на пензијата!

Комерцијална банка: Исплатата на јулските пензии започнува на 28.07.2020 година

Комерцијална банка АД Скопје ќе започне со исплата на пензиите за јули од вторник, 28.07.2020 година. Пензионерите кои имаат активна...

Стојче Бушин / 27 јули, 2020 14:08

Според програмата која беше изгласана од страна на Советот, проектот трае за време на учебната 2019/2020 година. Со раскинување на договорите, 42 асистенти останаа без примања за време на кризата!

ОПШТИНА КАРПОШ ОДБИ ДА ГИ ИСПЛАТИ АСИСТЕНТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

Општина Карпош на чело со градоначалникот, ги раскина договорите со асистентите на учениците со посебни потреби, кои беа...

Стојче Бушин / 7 јуни, 2020 17:43

Парите ќе им легнат на сметките на тутунарите во текот на денешниот ден, вели министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски.

Почнува исплатата на 30 милиони евра субвенции за над 19 илјади тутунопроизводители!

30 милиони евра субвенции се исплатени на 19 илјади тутунопроизводители во Македонија. Субвенциите за прва класа тутун се...

Стојче Бушин / 18 април, 2020 14:56

Износот за К-15 за 2019 година ќе се движи од 10.088 до 14.985 денари.

Министерство за труд предупредува: Газди исплаќајте К15, работници – пријавувајте нерегуларности

Регресот за годишен одмор К-15 треба да се исплати најдоцна до 31 декември 2019 година и се пресметува врз основа на просечната...

Сара Фемина / 11 декември, 2019 9:45

За субвенции за лозови насади беа исплатени околу 9 милиони евра на над 15.000 лозари

СДСМ: Исправена е долгогодишната неправда кон лозарите од Тиквешкиот регион

Владата и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство продолжуваат со вистинска грижа за земјоделците,...

admin@magazin / 7 април, 2019 10:29