Во Истанбул живеат дури 15 милиони и 670.724 луѓе

Истанбул е најголема метропола во Европа: Тука живеат повеќе од 15,5 милиони луѓе

Истанбул е најголема метропола во светот покажуваат последните податоци објавени од турскиот завод за статистика и Фондот...

Владо Марин / 24 септември, 2022 10:18

Урбаниот развој е виновен за сушењето на брани во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

ИСТАНБУЛ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА ЗА 45 ДЕНА: Најлоша суша во последните 15 години

Истанбул се подготвува да остане без вода за 45 дена откако Турција падна во најсувиот период во претходната деценија. Урбаниот...

Мирко Бачиќ / 13 јануари, 2021 21:28

Студентите кои се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор скандираа „далеку од нашиот универзитет“.

СТУДЕНТИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Не го сакаат ректорот назначен од Ердоган

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа против одлуката на претседателот Реџеп...

Рејхан Бајрами / 4 јануари, 2021 20:39

Од 5 октомври беше воведена забрана за живи свирки во кафулиња и ресторани, а на една маса дозволено е да седат најмногу 4 лица!

АМДИ БАЈРАМ ПРАВИ СВАДБА ЗА ВНУКАТА ВО ИСТАНБУЛ СО 200 ГОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА!

Поранешниот пратеник Амди Бајрам вечерва прави свадба за внуката Перихан во Истанбул. Свадбата се случува на брод на Босфор,...

Владо Марин / 17 октомври, 2020 22:46

Инаку влез во храмот ќе им биде дозволен на 500 луѓе, а паралелно на плоштадот „Султан Хамид“ ќе се одржи масовна петочна молитва.

Денеска прва муслиманска молитва во Аја Софија!

Првата муслиманска молитва ќе се одржи денеска во Аја Софија во Истанбул откако храмот повторно доби статус на џамија. Од...

Катерина Крстиќ / 24 јули, 2020 10:21

Досега три лица починаа по несреќата на аеродромот „Сабиха Гокчен“ во Истанбул што се случи вчера.

Патник раскажа како биле последните 30 секунди во авионот кој се распарчи!

Досега три лица починаа по авионската несреќа на аеродромот „Сабиха Гокчен“ во Истанбул што се случи вчера. Турските медиуми...

Македонка Димкин / 6 февруари, 2020 11:52

Едно лице загина, а 157 се повредени кога авион со 177 патници и шест членови на екипажот во средата вечерта слетувајќи по лошо време удрил на пистата од височина од  30-ина метри на истанбулскиот аеродром

Силниот ветар и ураганот причина за авионската несреќа во Турција!

Едно лице загина, а 157 се повредени кога авион со 177 патници и шест членови на екипажот во средата вечерта слетувајќи по лошо...

Македонка Димкин / 1:06

Турскиот министер за транспорт Мехмет Кахит Турхан (59) изјави дека во авионот имало 177 патници . Според политичарот, нема загинати во несреќата.

НАЈНОВА ВЕСТ: Најмалце 21 патник тешко повредени при авионската несреќа во Истанбул

Во Авионската несреќа тешко се  повредени  најмалку 21 лице – соопштуваат од  турските клиники! „Пегасус ерлајнс“...

Македонка Димкин / 5 февруари, 2020 17:54