Повеќето тестови биле спроведени во Ломбардија, каде биле тестирани 70 проценти, додека Сардинија била на последното место со пет проценти, а извештајот не го вклучува регионот на Лацио, кој го спроведе тестирањето независно, наведува агенцијата Анса.

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ВО ИТАЛИЈА: Околу 13 илјади вработени во училиштата заболени од Ковид-19!

Во Италија досега се испитани скоро 50 проценти од вработените во училиштата за вирусот „ковид-19“, што е околу 500.000 наставници...

Катерина Крстиќ / 11 септември, 2020 10:33

Тогаш Зангрлио посочи дека тој е асимптоматски пациент и дека ќе остане во својот дом но сепак ситуацијата на Берлускони се влошила по што морал да биде префрлен во болница.

БЕРЛУСКОНИ ВОДИ ЖИВОТНА БИТКА: Следните три дена пресудни за здравјето на поранешниот премиер заболен од корона!

Следните три дена ќе бидат пресудни за поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (84), кој се наоѓа во болница во Милано...

Катерина Крстиќ / 7 септември, 2020 15:21

За тестот за присуство на Ковид-19 во организмот на лидерот на „Форца Италија“, 83-годишниот Берлускони,  бил позитивен, соопшти француската агенција АФП.

Берлускони примен во болница поради компликации од Ковид-19

83 годишниот Силвио Берлускони, поранешниот премиер на Италија поради компликациите од коронавирусот, е примен во болница...

Катерина Крстиќ / 4 септември, 2020 10:10

Да потсетиме, легендарниот српски фудбалер и тренер на Болоња годинава ја преживеа леукемијата, но беше јасно дека тој е во многу ризична група.

УЖАСНА ВЕСТ ОД ИТАЛИЈА: Синиша Михајловиќ има КОРОНА ВИРУС

Српскиот тренер Синиша Михајловиќ е позитивен за коронавирусот, штотуку објавија медиумите од Италија. Веста првично ја...

admin@magazin / 23 август, 2020 13:23

Според него, чудно е што Италија бележи релативно мал број заразени лица, додека ситуацијата во сите соседни земји е различна и бројот на инфицирани расте.

Италијански професор: Со нов бран на вирусот може да се соочиме уште во август!

Професорот Андреа Крисанти, микробиолог на Универзитетот во Падова, предупредува дека Италија, земјата која беше најпогодена...

Катерина Крстиќ / 27 јули, 2020 10:44

Тој посочува дека не значи дека секоја инфекција значи да се добие Kовид-19 и додава дека мора да продолжиме да живееме со коронавирусот.

ИТАЛИЈАНСКИ ДОКТОР ОТКРИВА: 45 дена ги набљудувавме пациентите со Ковид- 19 и дојдовме до неверојатно откритие!

Примариус Алберто Зангрило, кој работи во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано, вели дека коронавирусот е сè уште присутен,...

Катерина Крстиќ / 18 јули, 2020 10:40

Патниците кои направиле резервација преку туристички агенции – вклучувајќи ги и онлајн туристичките агенции – треба да ја контактираат компанијата преку која ги купиле своите билети

Виз Ер ги суспендираше летовите помеѓу Италија и Република Македонија

Нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер денеска најави дека како резултат на рестрикциите за патување од страна на италијанските...

Катерина Крстиќ / 16 јули, 2020 11:31

Тој ја критикуваше тенденцијата секојдневно, како воени извештаи, да се зборува за раст на заразени лица без анализа на податоците за тоа колку се асимптоматски, колку се хоспитализирани и слично.

Италијански инфектолог тврди: Пандемијата со коронавирусот е завршена

Експертот за инфективни болести Матео Басети, директор на Клиниката за инфективни болести во Џенова, вели дека епидемијата...

Владо Марин / 14 јули, 2020 6:46