Како отежнители околности наведе што тој веќе со првостепена пресуда има затворска казна за настаните од 27 април 2017 година во Собранието и што се водат и други постапки против него, а како олеснителна ја посочи неговата здравствена состојба.

Пресуда во „Титаник“: Затворски казни за Јанкулоска и Јанакиески, условни за Протуѓер и Бришковска-Бошковски

„Титаник“ е првиот случај за кој своевремено, на почетокот на 2016 година, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори истрага! Четири...

Мате Парлоф / 28 февруари, 2022 16:04

Министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека здравата животна средина, безбедноста и здравјето на граѓаните се најголем приоритет на оваа Влада и кон овие прашања секогаш се постапувало со голема внимателност.

Николовски и Бектеши: На седум компании им се изречени прекршочни казни од 55.510 евра

Заменик-претседателот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и министерот...

Владо Марин / 7 јули, 2021 7:02

Бојкотот е и кривично дело, оттаму секој повик на бојкот подлежи на закон, а институциите ќе го применуваат во таков случај.

До пет години затвор за тие што ќе организираат бојкот на пописот

Бојкотот не е опција зошто станува збор за исклучително важна операција. Тој е граѓанска обврска и е задолжителен, пишува...

Сара Фемина / 24 март, 2021 15:23

Таа заедно со владиниот портпарол, Душко Арсовски соопшти дека одложување на пописот нема и ќе почне на 1 април, а за граѓаните кои ќе одбијат да се попишат ќе има казни од 300 евра.

Казни од 300 евра за граѓаните кои ќе одбијат да се попишат

Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за статистика (ДЗС) вчера на прес-конференција соопшти дека во последното деноноќие...

Перо Милчин / 23 март, 2021 12:24

Во текот на изминатото деноноќие пак (19/20.03.2021) на територијата на Република Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 369 прекршоци.

28 прекршувања на забраната за движење, 369 санкции за неносење маска

28 прекршувања на забраната за движење, 369 санкции за неносење маска! Од 22 часот (20.03.2021) до 05 часот (21.03.2021) констатирано е дека...

Владо Марин / 21 март, 2021 10:20

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

105 санкционирани возачи во Скопје: 13 без возачка дозвола, 6 возеле под дејство на алкохол!

105 санкционирани возачи во Скопје: 13 без возачка дозвола, 6 возеле под дејство на алкохол! Министерството за внатрешни работи...

Перо Милчин / 15 февруари, 2021 12:05

Казната може да се искачи на 1.500 УСД за повеќекратни прекршувања, пренесува Си-Ен-Ен.

ФЕДЕРАЛНА МЕРКА ЗА ПРЕВОЗ ВО САД: Кој не носи маска плаќа 250 УСД, а доколку одбие, казната и понатаму е до 1.500 УСД

Оние кои ја прекршуваат федералната мерка за задолжително носење заштитна маска за лице во Соединетите држави се соочуваат...

Мирко Бачиќ / 5 февруари, 2021 17:10

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на...

Перо Милчин / 21 јануари, 2021 12:24