Нов ден - нови ветувања

Со или без поддршка, меѓусебно замерување, отфрлање на вина – нов ден од предизборната кампања

Повелете сите на бина, кажа Пендаровски пред неговите поддржувачи во Кичево. Димитар Ковачевски не го поддржува својот кандидат...

Калина Мартинска / 7 април, 2024 16:16

Продолжува предизборната кампања

Големи ветувања, граѓаните мерат – кој ќе вистински ќе се бори за Македонија

Предизборната кампања за Претседателските избори денеска продолжува со презентација на програмите на кандидатите на митинзи,...

Калина Мартинска / 5 април, 2024 11:48

Големи митинзи во Скопје, Прилеп, Крушево..

Седум кандидати за претседател на Македонија ја стартуваат предизборната кампања

Седум претседателски кандидати денеска ја почнуваат кампањата за изборите закажани за 24-ти април и вториот круг на 8-ми мај,...

Калина Мартинска / 4 април, 2024 12:48

Државната изборна комисија потврди 303 листи за градоначалници и 567 за советници.

Партиите настапуваат самостојно или во коалиции, во зависност од општините и постигнатите меѓусебни договори.

На изборите ќе може да гласаат 1.824.864 граѓани и за првпат ќе бидат применети терминали за читање отпечатоци од прсти на гласачите.

Утре почнува изборната кампања

Изборната кампања за Локалите избори 2021 закажани за 17 октомври ќе почне утре (27 септември) и ќе трае 20 дена пред денот на изборите....

Рејхан Бајрами / 26 септември, 2021 8:32

Оттука, иницијативата на Владата за прогласување на овие две планини за национални паркови може да се окарактеризира само како предизборна манипулација на граѓаните.

Прогласувањето на Шар Планина и Осогово за национални паркови се само предизборна манипулација!

Има бројни причини зошто не треба да се верува на оваа Влада. Наводната грижа за животната средина се гледа во успешното штитење...

Владо Марин / 27 мај, 2020 15:49

Советниците за стратешко планирање на Бајден сметаат дека изборот за кандидат за потпретседател е многу важна пресвртница во демократската кампања на Белата куќа.

БАЈДЕН НЕ ГО ИНТЕРЕСИРА КОРОНА: Продолжува со кампањата во жестоко темпо!

Кампањата на поранешниот американски потпретседател Џо Бајден за номинација за претседател на демократија не губи интензитет...

Рејхан Бајрами / 16 април, 2020 20:45