Земјите се категоризирани и избрани според степенот на подвижност, моќ, општествено одговорен бизнис, положба на жените, расна еднаквост.

Најдобра земја за живот во 2021-ва е Канада

Според американската медиумска компанија „U.S. News and World Report“, Канада е избрана во неодамна објавена листа на најдобри земји...

Мирко Бачиќ / 1 мај, 2021 20:31

СМК изразува поддршка на Македонецот Ден Масин за избор за пратеник во Парламентот на Канада со уверување дека Масин недвосмислено ќе застане во одбрана на македонското име и идентитет.

ПОДДРШКА ЗА НОМИНАЦИЈАТА НА МАКЕДОНЕЦОТ ДЕН МАСИН ЗА ПРАТЕНИК ВО КАНАДСКИОТ ПАРЛАМЕНТ!

21 октомври 2020 година, Торонто, Канада – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) апелира до сите Канаѓани со македонско потекло...

Владо Марин / 21 октомври, 2020 9:45

На состанокот e констатирано дека пред државава и граѓаните се нови историски можности, коишто се гледаат во евроинтеграцискиот процес и во економскиот развој и во таа насока е пренесена цврста поддршка од Канада и за евроинтеграциите и за унапредувањето на економијата!

Средба Заев-Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и економијата

Премиерот Зоран Заев имаше средба со Катлин Чаба, амбасадорка на Канада, која го завршува својот мандат во нашата држава. На...

Владо Марин / 30 септември, 2020 20:58

Трансакцијата на сопственоста била препорачана од специјален комитет на Одборот на директори на Торстар, со поддршка од мнозинството нејзини акционери. Ваквата Одлука била поддржана и од нејзиниот најголем независен акционер, Ферфекс Финансиски холдингс ДОО. Компанијата Нордстар моментално е раководена од Јордан Битов и Пол Ривет.

Македонец стана сопственик на Торонто Стар и 70 други медиуми во Канада!

Македонецот Јордан Битов кој живее и работи во Канада, стана сопственик на Торонто Стар, откако компанијата која беше претходно...

Катерина Крстиќ / 29 мај, 2020 10:45

Според Крис Ледер, офицер на РЦМП, полицијата за криминал примила неколку повици доцна во саботата навечер од граѓаните на Портапику во врска со неколку пукања на различни локации во руралната заедница каде живеат само во текот на зимата околу стотина луѓе, а околу 250 во лето.

ОВА Е МОНСТРУМОТ КОЈ УБИ 16 ЛУЃЕ ВО КАНАДА: Од местото на злосторството побегнал со полициско возило, драмата траела 12 часа!

Бројот на загинати на крвавата недела, што се случи во текот на вчерашниот ден во Нова Шкотска, Канада, се зголеми од 10 на 16....

Катерина Крстиќ / 20 април, 2020 12:02

Онтарио се бори да најде повеќе респиратори, но бидејќи потрагата по нив е низ целиот свет, тие се свртеа кон други можни решенија.

ДОКТОР СО ЕДЕН РЕСПИРАТОР СПАСИ 9 ЖИВОТИ: Цел свет зборува за генијалниот потег на докторот од Канада!

За секоја земја во време на пандемија на коронавирус, еден од најголемите проблеми е недостатокот на респиратори. И пандемијата...

Едмонд Бекири / 31 март, 2020 17:27

Во Велика Британија, многу се загрижени за тоа кој ќе продолжи да ги плаќа трошоците за извршување на безбедноста на Хари и Меган.

ШОК ОДЛУКА НА КАНАДА: Се укинува обезбедувањето на Меган и Хари

Канада е подготвена да престане да ги плаќа трошоците за обезбедување на принцот Хари и Меган Маркл за неколку недели. Полицијата...

Сара Фемина / 27 февруари, 2020 21:15

Верувам дека гледате и следите како набрзина се брише, се ништи, се што е македонско. Исчезнува придавката македонски пред институциите, ги менуваат топонимите, од соседите слушаме дека дека македонскиот јазик бил дијалект на бугарскиот

Игор Дурловски: Вечерва сум илјадници километри далеку од дома, но без чувство дека сум во туѓина!

Веќе неколку години, светот го запознава басот Игор Дурловски како интерпретатор на партии од оперскиот и концертниот репертоар....

Македонка Димкин / 3 февруари, 2020 16:24