Министерот прв реагираше, денеска молчи

Каракамишева до Правда: Шест пати е изменет Изборниот законик и никој не видел дека пишува Република Македонија?

„Амандманите на Уставот во Службен весник беа објавени на 12 јануари 2019 година. Од тогаш до март 2024 година се направени шест...

Калина Мартинска / 13 мај, 2024 21:27

Каракамишева вели дека се срами што го познава Денко Малески и поради тоа што тој треба да биде наш учител и просветител на Македонскиот народ.

Каракамишева: Малески е срам за Македонскиот народ, барам јавна осуда- Се срамам што го познавам!

Професорката на Правниот факултат во Скопје Тања Каракамишева се огласи на социјалните мрежи поради изјавата на Денко Малески...

Перо Милчин / 29 април, 2020 13:03

Вонредна состојба се прогласува за 30 дена, а доколку не помине опасноста таа се продолжува секои наредни 30 дена од страна на претседателот на Републиката, рече Каракамишева.

КАРАКАМИШЕВА: Што е разликата меѓу кризна и вонредна состојба?

Професорката по уставно право, Тања Каракамишева на Социјалните мрежи објасни што е разликата помеѓу вонредна и кризна ситуација...

Перо Милчин / 18 март, 2020 15:20

„Оваа информација не е ниту нова, ниту непозната ако се има предвид фактот дека уште за време на изборната кампања на парламентарните избори 2016г. токму Заев од митинг во скопската населба Капиштец нарачуваше обвиненија и ја диригираше работата на Катица Јанева и на цело СЈО. Ако од позиција на опозициски лидер во 2016г. имаше увид во работата на СЈО, или подобро кажано, тој ја утврдуваше „агендата на политичкиот прогон“ што СЈО послушно ја спроведуваше во пракса, можеме само да замислиме што овој човек правел од позиција на претседател на влада. Да не заборавиме дека цела година Заев беше претседател на комисијата за реформи во судството, позиција што тој успешно си ја валоризираше за задоволување на своите интереси и политички потреби, за директни нарачки кај судиите и обвинителите,“ потенцира универзитетската професорка.

Каракамишева: „Бомбата“ за Заев е само потврда дека тој диригира со судството и обвинителството!

Најновиот аудио запис и транскрипт што вчера беше објавен од страна на Антонио Милошоски е само обелоденување на јавната...

Катерина Крстиќ / 24 февруари, 2020 11:56

СОБРАНИЕТО ВО ОВОЈ ПАРЛАМЕНТАРЕН СОСТАВ ПОЧНА ДА РАБОТИ И ЌЕ ЗАВРШИ КАУБОЈСКИ И ПРЕДАВНИЧКИ, ЗАКЛУЧИ КАРАКАМИШЕВА!

Каракамишева збриша патос со Џафери: Таљат дозволи да се случи ТЕАТАР и САМОВОЛИЕ во Собранието

Денеска во собранието беше изгласан Законот за Јавното обвинителство со 80 гласа ЗА, шест Против и без воздржани. Таљат Џафери...

Перо Милчин / 16 февруари, 2020 14:09

Математиката на Заев вели дека е подобро тој да го преземе нападот и божем тој контролирано да ја отштрафува “бомбата” против него отколку да остави на случајност па некој друг да му ја експлодира во фаца директ.

КАРАКАМИШЕВА: На Македонија и треба НОВА, неискомпромитирана ПОЛИТИЧКА КРВ

Се знае дека игра големата мечка пред вратата на Заев и неговите пајташи кога токму тој решава од нигде никаде да го активира...

admin@magazin / 2 декември, 2019 19:17

Пајтон партиите од типот на ДОМ, ДС, и други минорни субјекти повторно во обид да го покријат Заев од дебаклот на своето владеење и од националното дно што го допре со спроведувањето на предавничките политики.

КАРАКАМИШЕВА: Во услови на една изборна единица ВМРО ДПМНЕ за изборите би добиле 48 пратеника

Зошто токму сега и зошто токму од Лиле и на неа сличните доаѓаат изборни предлози за менување на изборните правила? Изборно...

admin@magazin / 10 ноември, 2019 11:37

Брзото менување на изборните правила, без политички консензус, на кој толку многу инсистираа кога беа во опозиција, може да биде само во полза на Заев.

КАРАКАМИШЕВА СО ЖЕЛБИ ЗА ИЗБОРИТЕ: Колку поголем хаос на изборите толку подобро за ЗАЕВ!

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев вчера изјави дека предлогот за една изборна единица ќе се донесе со консензус.  Премиерот...

admin@magazin / 8 ноември, 2019 14:56