Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, што,...

Катерина Крстиќ / 2 јули, 2020 17:51

Гледаме дека на семејните забави сè уште се сликаат, а замислете колку има што не се сликаат и не обелоденуваат. Тоа е страшно.

Пановски: Ова што го правиме самите на себе е самоубиство

Во изјава за ТВ Сител, доктор Никола Пановски истакна дека веќе е доцна за карантин по алармантното зголемување на бројот...

Катерина Крстиќ / 22 јуни, 2020 11:59

Патниците кои имаат стан или куќа во таа земја ќе поминат таму во изолација, а оние без сместување ќе бидат сместени во хотел обезбеден од Грците.

НАЈНОВА ВЕСТ: Авион со патници од Србија слета во Грција, сите патници во карантин!

Авионо Ер Србија со патници од Србија слета во Атина, а сите патници беа тестирани за вирусот корона по слетувањето, пишува...

Стојче Бушин / 18 јуни, 2020 16:23

Министерот на прес конференцијата истакна дека Владата донела уредба со која се предвидува државен карантин од 14 дена за сите оние кои ќе им дадат лажни податоци на лекарите,

Филипче: Секој што дава лажни податоци ќе биде сместен во државен карантин на негова сметка

На денешната прес конференција, министерот за здравство Венко Филипче рече дека сè уште има прекршување на мерките за самоизолација,...

Катерина Крстиќ / 11 јуни, 2020 22:26

Неофицијално ваква одлука донела владата на денешната седница. Извори за Скопје Инфо брифираат дека во текот на денот се водела жестока дискусија околу оваа одлука. 

Нема враќање на полицискиот час!

Нема да се воведе повторно полициски час и граѓаните ќе мора да користат заштитни маски кога се движат на отворен простор,...

Катерина Крстиќ / 9 јуни, 2020 16:43

Ваквата одлука важи за сите, без разлика дали се државјани на Словенија, Македонија или држава членка на Европската Унија.

Словенија воведе задолжителен карантин за сите кои доаѓаат од Македонија

Денеска Владата на Словенија ја извести јавноста дека донела одлука сите оние кои доаѓаат од Македонија да мораат да одат...

Катерина Крстиќ / 8 јуни, 2020 10:15

За скопјнани карантинот важи од четвртокот во 21:00 часот до утре изутрина во 05:00 часот. Нивниот градоначалник нема заедно со нив да ги почитува мерките на владата.

(ФОТО) Додека скопјани се во карантин Шилегов со друштво ужива во Маврово!

Додека скопјани се во карантин нивниот градоначалник, Петре Шилегов, организира групна собиранка во својата викендица во...

Катерина Крстиќ / 7 јуни, 2020 13:47

Еве уште еден функционер на СДСМ, директорката на Управта за јавни приходи Сања Лукаревска на маникир во време на епидемија, а и во време кога е потенцијален преносител на вирусот!

ФОТО: Наместо дома во карантин, Лукаревска во фризерски салон – Еве зошто пола шефови во СДСМ се заразени!

Нападно очигледно е дека од сите партии само во СДСМ половина од раководтсвото или се заразени, или се во карантин, почнувајќи...

Стојче Бушин / 5 јуни, 2020 17:18