Кафулињата, рестораните и клубовите од вторник, 24. ноември ќе работат со ограничено работно време до 18 часот во наредните 10 дена. Ова е само една од мерките кои српската влада ги пропиша денеска како и најава за строги контроли за почитување на сите мерки.

Србија на чекор до тотален карантин: Затворени ќе бидат трговските центри, кафулињата, рестораните, кладилниците…

Владата на Србија донесе седум нови мерки за справување со кризата со коронавирусот! Кафулињата, рестораните и клубовите...

Перо Милчин / 21 ноември, 2020 13:46

Овој нов карантин ќе стапи на сила овој петок до 1 декември, минимум.

Емануел Макрон најави карантин за Франција од петок

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември! Овој нов карантин ќе...

Рејхан Бајрами / 29 октомври, 2020 8:22

Само оние кои ќе патуваат од Белгија, Чешка, Андора и Ерменија се бара да го одржат карантинот во Швајцарија во рок од 10 дена.

Швајцарија ги отстранува Македонија и Албанија од карантинскиот список!

Федералната влада на Швајцарија во својата најнова одлука класифицираше само четири земји како области со голем ризик. Од...

Рејхан Бајрами / 7:27

Во Рожаје од 28 септември е забрането работење на угостителските објекти и домашните посети.

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО ВОВЕДУВА КАРАНТИН: Во овие 3 општини нема да смеат да ги напуштаат куќите од 22 до 5 часот наутро

Во Никшиќ, Беране и Андријевица, од 28 септември до 12 октомври, забрането е напуштање на станбени згради од 22 до 5 часот наутро,...

Стојче Бушин / 26 септември, 2020 19:27

Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека британската Влада планира дури и воведување нов национален карантин.

Филипче најави нови рестриктивни мерки: Носењето маска на отворено ќе биде задолжително?

Состојбата со коронавирусот кај нас, како и насекаде во Европа и во многу земји во светот се влошува како завршува летото....

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2020 16:45

Точно, тоа се случи. Шведска ги охрабруваше луѓето да работат од дома, ги отстрануваше универзитетските курсеви и забрануваше состаноци на повеќе од 50 лица, но во спротивно им веруваше на своите граѓани да користат здрав разум.

КАРАНТИНОТ Е КОНТРАПРОДУКТИВЕН: Уште една лекција од Шведска!

Знаете кој не е загрижен за вториот бран на КОВИД-19? Шведска. Цврстото скандинавско кралство штотуку спроведе рекорден број...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 20:45

Препораките на светските организации, додава Кисиќ, се овој надзор да трае до 10 дена.

КРИЗНИОТ ШТАБ ВО СРБИЈА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Апел до граѓаните да се вратат од Црна Гора, БиХ и Хрватска до ПЕТОК, ЕВЕ ЗОШТО

Од петок во 18 часот, ќе се воведе надзор за сите граѓани на Србија кои се враќаат од европските земји, изјави денеска заменик-директорот...

Перо Милчин / 14 септември, 2020 12:59

Досега, коронавирусот однесе 186 000 животи во САД. Бројот сигурно ќе се зголеми, но тој е приближно ист како и за време на споменатите епидемии на грип, а за оние под 65 години, коронавирусот е помалку смртоносен од грипот. Меѓутоа, во тоа време немаше национални карантини, немаше масовно затворање на училишта, компании, фабрики, ресторани и училишта.

АМЕРИНАКНСКИ НОВИНАР ТВРДИ: Карантинот беше најголема грешка, а еве кој најмногу се збогати поради тоа!

Дали заклучувањето, или целосното затворање, беше грешка во земјите ширум светот? Њујорк пост пишува дека одговорот на ова...

Катерина Крстиќ / 10:26