Од МВР за Сител велат дека полицијата интервенирала поради загрозување на здравјето на граѓаните во услови на глобална пандемија.

Вевчани и Вевчанци беа нападнати од сопствената власт

И покрај апелите од надлежните, вевчанци не се откажаа од одржување на традиционалниот карневал на кој денеска се случи судир...

Рејхан Бајрами / 13 јануари, 2021 20:45

Иако се уште нема официјална одлука на Владата за откажување на настани и собири заради појавата на корона вирусот во државата, организаторите донесоа одлука да не се одржи маскенбалот, интернационалната карневалска вечер и детскиот карневал, како и останатите содржини што беа планирани да се одржат во рамки на годинашните карневалски празнувања.

Поради Коронавирусот откажан традиционалниот Струмички карневал

Годинашното издание на меѓународниот Струмички карневал заврши синоќа со одржување на концертот под маски, а останатите...

Катерина Крстиќ / 28 февруари, 2020 10:08

Александра Заева ќерката на премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи објави слика како се маскирани со нејзиното момче на Струмичкиот карневал,

Ќерката на Заев со маска, а нејзиниот татко остана без маска на Струмичкиот карневал !

Александра Заева, ќерката на премиерот Зоран Заев и нејзиното момче вчера вечерта учествуваа на Струмичкиот карневал, маскирани...

Сара Фемина / 10 март, 2019 22:21

Викендов, во Струмица, во бар "Емпори" ќе се одржи дводневен фестивал посветен на електронската музика, поточно за љубителите на техно (techno) и псај-транс (psy-trance) музиката.

На 8ми и 9ти Март во Струмица: Strumica Psychedelic Carnival ’19

На “Меѓународниот Ден на Жената” започнува фестивалот посветен на андерграунд културата и музиката, а ќе се одвива...

Стефан Каневче / 6 март, 2019 23:25

Тендерите излегоа на виделина и покажаа дека Крсто Мукоски не само што е слоботен пратеник, туку е и богат човек.

Мукоски, тендерите и карневалот!

За три месеци откако Крсто Мукоски излезе од притвор и гласаше за уставните измени неговата семејнат фирма “Атриум“ стана...

Данаил Михајловски / 4 јануари, 2019 10:46