Се обновува столаријата, а предвидена е и реконструкција на подот, тоалетите, замена на прозорците, како и поставување на нов систем за противпожарна заштита и електрична инсталација.

Се реконструира главниот конак во манастирскиот комплекс Свети Пантелејмон

Започната реконструкција на главниот конак во манастирскиот комплекс Свети Пантелејмон, објави градоначалникот на општина...

Сара Фемина / 19 ноември, 2020 6:27

Тие ќе споделуваат свои размислувања и ставови за начинот на кој треба да почне учебната година, проблемите со кои биле соочени изминатиов период и сл.

Богоев: На први октомври во училишните клупи детските насмевки ќе бидат покриени со маска!

Во пресрет на почетокот на новата учебна година Општина Карпош, од утре, 28.09.2020 година ќе започне со кратка информативна кампња...

Стојче Бушин / 27 септември, 2020 16:24

Како што соопштија од Општина Карпош, годинава како резултат на Ковид-19 пандемијата, настанот се одбележа со присуство на помалку лица и со почитување на мерките за заштита.

Во Карпош одбележани 79 години од формирање на Првиот партизански одред

По повод 79-годишнината од формирањето на Првиот скопски партизански одред (првата партизанска единица на НОБ во Македонија),...

Стојче Бушин / 22 август, 2020 20:44

Добро му е рамислувањето на овој преставник од ДУИ ама не ми е јасно како неизлегувањето на референдумот на македонското гласачко тело го сфатија како јасна порака за промена на името, уставните промени и влез во НАТО.

ЈАКИМОВСКИ: Според Груби ВМРО-ДПМНЕ треба да формира Влада!

Поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и претседател на Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ,...

Катерина Крстиќ / 18 јули, 2020 11:37

Намерата на локалната самоуправа е постојано да го зголемува зеленилото меѓу зградите. Во последниов период се вложува и во системи за одржување на зелените површини, со цел истотите да бидат подолготрајни.

Во Општина Карпош засадени нови 28 дрвја

Комуналните служби на општината засадија уште 28 повеќегодишни дрвја на неколку локации низ Карпош. Нови стебла беа засадени...

Стојче Бушин / 20 јуни, 2020 12:26

Притоа заедно со полициски службеници од ПС Карпош беа делени заштитни маски на лица кои беа затекнати без нив, со кусо информирање на граѓаните за оваа заштитна мерка донесена во рамки на владините уредби и одлуки за справување со коронавирусот.

Полицијата делеше маски во автобусите на ЈСП

Оделението за превенција при СВР Скопје во соработка со ЈСП Скопје денес во скопската населба Влае, односно на автобуската...

Стојче Бушин / 17 јуни, 2020 15:14

За поставената железна платформа правниот субјект немаше одобрение и истата е поставена спротивно на Правилникот за користење урбана опрема. Направен е записник и задолжен е сопственикот во рок од 3 дена истата да ја отстрани и просторот да го врати во првобитна состојба!

Инспекторатот на Град Скопје и Комуналните инспектори отстрануваат нелегални тераси во Скопје!

По пријава од станарите на Млечен Ресторан, оваа тераса ќе биде отстранета во рок од три дена. Ја повикуваме Општина Карпош...

Рејхан Бајрами / 14 јуни, 2020 15:47

Според програмата која беше изгласана од страна на Советот, проектот трае за време на учебната 2019/2020 година. Со раскинување на договорите, 42 асистенти останаа без примања за време на кризата!

ОПШТИНА КАРПОШ ОДБИ ДА ГИ ИСПЛАТИ АСИСТЕНТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

Општина Карпош на чело со градоначалникот, ги раскина договорите со асистентите на учениците со посебни потреби, кои беа...

Стојче Бушин / 7 јуни, 2020 17:43