„Сигер веруваше дека психолошките фактори (хроничен стрес, депресија, конфликт, сексуална дисфункција, итн.) Се директна причина за рак.

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ЗА ЛЕЧЕЊЕТО НА КАРЦИНОМ: Еве неколку билки кои помагаат во борбата против ракот!

Проф. Д-р Бранимир Несторовиќ објави напис на својот блог во кој зборува за третман на рак со лековити растенија. „Марија...

admin@magazin / 23 март, 2022 6:39

75 % од жените кои имаат карцином на дојка немаат семејна историја за оваа болест. Фактот што се „жени“ е доволна причина да го носат ризикот од карцином на дојка.

10 ризик фактори за карцином на дојка

10  ризик фактори за карцином на дојка. Пол: Карциномот на дојка најчесто се јавува кај жени. Карциномот на дојка се јавува...

admin@magazin / 20 февруари, 2021 10:38

Таа беше подложена на хемотерапија и зрачење и објави дека ја победила болеста. За жал, во февруари годинава, ракот се врати. Актерката е во четвртата фаза или 4 стадиум.

Познатата Бренда од БЕВЕРЛИ ХИЛС ја води најтешката БИТКА: Овој симптом најави дека РАКОТ ми се врати, но јас го игнорирав

Борбата на актерката Шенон Доерти со ракот продолжува. Познатата Бренда Волш од серијата „Беверли Хилс 90210“ откри какви...

admin@magazin / 16 октомври, 2020 21:24

Станува збор за една млада пациентка која го победи карциномот во текот на лекувањето на Детската клиника.

УБАВА ВЕСТ ОД ДЕТСКАТА КЛИНИКА: Малата Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Радосна вест објави денеска Министерот за здравско Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил. Имено министерот...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 10:43

Диететскиот режим исто така има огромна улога во појавата на желудочниот карцином – димена храна, солена риба и месо.

Рак на желудник- Симптоми и терапија

Карциномот на желудникот може да се појави во било кој дел од желудникот и може да се прошири и на останатите органи, претежно...

admin@magazin / 22 јануари, 2020 23:15

Знаците и симптомите не може да се појават се додека ракот не е доста напреднат и хируршкото отстранување не е возможно.

РАК НА ПАНКРЕАСОТ: СИМПТОМИ И ДИЈАГНОЗА!

Ракот на панкреасот започнува во ткивото на панкреасот и често има лоша прогноза, дури и кога се дијагностицира рано. Ракот...

admin@magazin / 16 октомври, 2019 20:44

До сега не беше јасно што беа симптомите и причините за настанување на канцер. Но, ова истражување дава докази дека шеќерот има голема врска со канцерогените ќелии.

ИСТРАЖУВАЊЕ: Шеќерот ги “буди” ќелиите од карциномот и го прават агресивен!

Научниците открија дека шеќерот ги „буди„ ќелиите од ракот и ги прават туморите уште по агресивни. Резултатите од деветгодишното...

admin@magazin / 27 април, 2019 17:04

Една од ретките земји во Европа каде што смртноста од рак се зголемува во последните 15 години е Македонија. Затоа ние во „Борка“ сметаме дека е наша должност како здружение.

Во последните 15 години драстично зголемување на заболените од рак во Македонија

Една од ретките земји во Европа каде што смртноста од рак се зголемува во последните 15 години е Македонија. Затоа ние во „Борка“...

Перо Милчин / 1 ноември, 2018 16:22