Со изборот на заменик претседател, додаде тој, партијата го зајакнува раководство со што се подготвува и понатаму да се бори за правата на Албанците и на сите граѓани кои имаат потреба од нивната поддршка.

Касами останува лидер на БЕСА

Билал Касами останува на лидерската позиција на движењето БЕСА. Новина од Вториот конгрес на партијата, што се одржа денеска...

Рејхан Бајрами / 5 март, 2022 18:04

Според тврдењата на Касами на овој список имало над 800 лица, а дел од нив се во роднинска врска со Теута Арифи и кои воопшто не живеат во Тетово, односно се во Германија

Теута Арифи: Касами треба да се занимава со Тетово, не со мене

Поранешната градоначалничка на Тетово, Теута Арифи во гостување во Утрински брифинг изјави дека Биљал Касами треба да се...

Рејхан Бајрами / 11 февруари, 2022 11:32

Граѓаните сметаат дека треба да знаат каде биле потрошени нивните пари и бараат одговорност.

Касами на тетовчани им постави билборд со долгот оставен од Теута Арифи

На Зелениот пазар во Тетово ќе ве пречека голем билборд на кој е испишан вкупниот долг на Општината. Овој потег го најави...

Рејхан Бајрами / 16 декември, 2021 13:28

Пратениците на Движењето БЕСА ќе функционираат како пратеници на Движењето БЕСА како и другите партии но не се исклучува можноста во иднина да се формира и пратеничка група.

БЕСА го извиси СДСМ- ќе излезат од коалицијата „Можеме“?!

На прес-конференција официјални претставници на партијата Беса која е во коалиција со СДСМ, односно коалицијата „Можеме“...

Катерина Крстиќ / 19 јули, 2020 10:13

Средбата доаѓа кратко време откако Касими влезе во предизборна коалиција со СДСМ на Зоран Заев.

Касами оствари средба со амбасадорот Рикер

Претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами, во Вашингтон оствари работна средба со помошниот државен секретар за Европа...

Владо Марин / 5 март, 2020 6:12

Талат Џафери е претседател на Собранието и тој не ги претставува Албанците, тој ја претставува ДУИ. 

Касами незадоволен од Џафери: Албанците ништо не добија од тоа што тој е претседател на Собрание

Билал Касами во интервју за Слободна Европа изјави дека не е задоволен од работата на Талат Џафери како претседател на Собранието...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2019 20:41

Јас останувам на тоа дека за Македонија да биде држава во која сите сакаме да живееме, мора да се тргне предрасудата дали некој на некоја позиција ќе дојде само заради тоа што е Македонец или Албанец.

КАСАМИ: ” Талат Џафери не ги претставува Албанците, тој ја претставува ДУИ„

Претседателот на БЕСА, Билал Касами во интервју за Слободна Европа изјави дека Талат Џафери е претседател на Собранието...

Рејхан Бајрами / 29 септември, 2019 14:58

-Мислам дека не му е зрел потегот да води друго министерство освен да биде премиер, бидејќи Министерството за финансии е многу важно за држава, многу важно за граѓаните, а уште поважно за премиер. Премиерот иако навел долга биографија, не верувам дека премиерот е толку способен да води две позиции истовремено, вели Касами.

Касами: Заев не е способен да води две позиции

Претседател на Движењето БЕСА, Биљал Касами беше гостин во емисијата „Отворено“ на телевизија Алфа и ја искоментира одлуката...

Весна Петровска / 24 јуни, 2019 22:18