Шекеринска тврди дека снимката е од пред случајот Рекет да пукне во јавност. Инаку во Рекет јавноста виде како Боки 13 носи ташна Луј Витон полна со изрекетирани милиони.

Шекеринска призна: Бев во домот на Боки 13 и зборувавме за законот за Јавно обвинителство

Да тоа беше средба на која зборевме за една тема која беше многу актуелна во тој период. А тоа беше зошто не може да се донесе...

Катерина Крстиќ / 10 јули, 2020 10:19

Со тоа, Јовески практично вети дека ќе го доврши не/делото на првостепено осудената Катица Јанева.

Јовески даде ветување дека ќе го доврши делото на Катица Јанева!

Денеска стапува во сила новиот Закон за јавно обвинителство.Обвинителството нема да ја повтори грешката, кога заради непостапување...

Катерина Крстиќ / 30 јуни, 2020 11:32

Адвокатите најавија и жалба за пресудата, и велат дека ова е преголема казна.

Адвокатите на Јанева незадоволни од пресудата: Немаше докази дека таа е виновна!

Бранителите на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, адвокатката Ирена Фрчкоска и Дељо Кадиев изразија разочарување...

Катерина Крстиќ / 18 јуни, 2020 17:32

Откако писмено ќе и биде доставена пресудата, Русковска најави жалба и за двете пресуди, а вели дека е уверена во тоа дека поголемиот дел од парите завршиле кај првоосомничениот Боки 13.

Рускоска: Не сум задоволна од пресудата за „Рекет“, ќе поднесам жалба

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, изјави дека не е задоволна од денешната...

Катерина Крстиќ / 14:56

Боки истакна дека е свесен оти судот нема да го прифати неговото барање за домашен притвор, иако неговата здравствена состојба го налага тоа.

БОКИ 13 ВО СУДНИЦАТА: Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев

Денеска судот донесе пресуда за првообвинетиот за случајот Рекет, Бојан Јовановски, и второбвинетата, поранешната шефица...

Катерина Крстиќ / 11:58

На полицајците Јанева прво им кажала дека и е доста од се и почнала да се соблекува. Потоа била повикана итна помош и и е дадена инекција за смирување, а таа е префрлена во станот каде ја издржува мерката домашен притвор.

ДО СЕГА НЕ ВИДЕН СКАНДАЛ: Катица Јанева по гаќи и градник во Државниот завод за ревизија!

Според записникот на МВР до кој дојде КУРИР поранешната специјална обвинителка Катица Јанева го нарушила јавниот ред и мир...

Катерина Крстиќ / 3 јуни, 2020 22:54

Да работеше јавната обвинителка, рече таа, како што треба ќе утврдеше дека нема докази за ова дело и неможе да покрене обвинение.

Катица Јанева: Камчев мислеше дека се може да купи со пари, се излажа, мене не ме купи!

Сметам дека сум невина и не сум го сторила делото и се срамам што сум дел од обвинение за кое се покажа дека е клевета, затоа...

Катерина Крстиќ / 2 јуни, 2020 17:12

Првообвинет во овој случај е Бојан Јовановски – Боки 13, кој во обвинителниот акт се товари дека влијаел кај специјална обвинителка Катица Јанева, за осомничениот во предметот „Империја” Јордан Камчев, да добие поблаги мерки во истражната постапка.

Денеска завршни зборови за случајот “Рекет”

Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција на денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје, ќе ги...

Катерина Крстиќ / 26 мај, 2020 10:37