Првообвинет во овој случај е Бојан Јовановски – Боки 13, кој во обвинителниот акт се товари дека влијаел кај специјална обвинителка Катица Јанева, за осомничениот во предметот „Империја” Јордан Камчев, да добие поблаги мерки во истражната постапка.

Денеска завршни зборови за случајот “Рекет”

Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција на денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје, ќе ги...

Катерина Крстиќ / 26 мај, 2020 10:37

Русковска посочи дека поради пандемијата некои од истрагите се забавени.

Русковска: Нема сомнение дека Катица Јанева примила пари!

По завршување на денешното рочиште за случајот Рекет, обвинителката Вилма Рускоска рече дека сигурно е дека Јанева примала...

Катерина Крстиќ / 8 мај, 2020 16:55

Инаку обвинителство за борба против организираниот криминал и корупција во случајот „рекет“ ги обвини Боки 13 и  Јанева  дека со умисла го рекетирале бизнисменот Јордан Камчев  за да му се укине мерката притвор во предметот „империја“.

Јанева: Да знаете што знам јас од тие 660 илјади разговори , денеска не би била тука!

Утринава во Кривичниот суд започна рочиштето за предметот „Рекет“ а исказ дава обвинетата поранешна специјална обвинителка...

Катерина Крстиќ / 11:57

Обвинителство за борба против организираниот криминал и корупција во случајот „Рекет“ ги обвини Боки 13 и Катица Јанева дека со умисла го рекетирале бизнисменот Јордан Камчев (обвинет во предметот „Империја”) за да му се укине мерката притвор во предметот „Империја“. Третообвинетиот Зоран Милевски-Кичеец, пак, на првото рочиште за „Рекет“, што се одржа во декември, лани, призна вина за делото „примање награда за противзаконито влијание“, по што беше осуден на три години затвор. На Милевски пред неколку недели му беше укинат и куќниот притвор.

Катица Јанева денеска ќе дава исказ во случајот „Рекет“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Рекет“ во кој исказ треба да даде обвинетата поранешна...

Катерина Крстиќ / 10:40

На следното рочиште, на 7 мај, одбрана со свое сведочење ќе дава Јовановски. До изрекување на пресудата одбрана ќе треба да даде и Јанева, а потоа и странките да дадат завршни зборови.

Катица Јанева го тужела Боки 13 за неовластено снимање

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева поднела кривична пријава против првообвинетиот во случајот Рекет, Бојан Јовановски. Според...

Катерина Крстиќ / 5 мај, 2020 15:09

Односно бранителите на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева го известиле Судот дека користат мерки на Владата кои ги ослободуваат од работни обврски во време на пандемијата на „Ковид 19“. Тие посочуваат дека воедно и Јанева спаѓала во ризична категорија граѓани.

Одложено судењето за „Рекет“: Катица Јанева била ризична категорија според мерките на Владата

Судењето за случајот „Рекет“ кое беше закажано за денеска е одложено, поради мерките на Владата. Односно бранителите на...

Катерина Крстиќ / 23 март, 2020 10:15

Дел од рочиштата на кои ќе биде презентиран доказен материјал од предмети во истрага на СЈО како што е „Империја“, ќе бидат затворени за новинарите. Тоа го побараа адвокатите на Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска.

Обвинителките Фетаи и Ленче Ристовска сведоци на Катица Јанева за „Рекет“

Екс- обвинителката и шефица на СЈО Катица Јанева, денеска пред судиите ги објави своите сведоци.  Имено сведови на Јанева...

Катерина Крстиќ / 12 март, 2020 17:44

На рочиштето за „Рекет“ сведочеше и возачот на прво осомниченот Бојан Јовановски и тврди дека често го возел до зградата на СЈО.

СВЕДОК ОД РЕКЕТ: Боки 13 беше редовен посетител на СЈО

Уште еден сведок во случајот „Рекет“ кој на денешното рочиште делумно ја потврди блиската врска која Бојан Јовановски ја...

Магдалена Стојмановиќ / 4 март, 2020 15:52