Бог не учи да го сакаме ближниот, да живееме во мир и слога и дека преку верата во него ќе ги надминеме сите предизвици.

Мицкоски: Го честитам воскресението Христово, со желби за среќа, радост и благосостојба во секој дом.

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од Христијанска вероисповед кои го слават Велигден по...

Рејхан Бајрами / 4 април, 2021 11:30

За многу години!

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка...

Сара Фемина / 10:12

Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше Воскресна света литургија.

Католиците го слават Велигден

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во државава...

Сара Фемина / 10:09

Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари до 2100 г., а потоа ќе го прославуваат на 8 јануари до 2200 г., па на 9 јануари до 2300 г. итн.

Католиците го слават Раѓањето Христово – Божиќ

Денеска е католички Божиќ  или Рождество Христово, денот на Христовото раѓање според христијанската традиција....

Катерина Крстиќ / 25 декември, 2019 8:57

На снимката може да се забележи дека папата ја трга раката кога верниците го бакнуваат.

Видео со папата стана вирален хит: Му здосади да му ја бакнуваат раката, па погледнете што направи

Денеска социјалните мрежи беа преплавени со видео од папата Франциско, кое стана вирален хит. Инаку на снимката може да...

Катерина Крстиќ / 27 март, 2019 19:08