Запрашан за вакцинација на останатиот дел од граѓаните во Македонија, министерот за здравство, Венко Филипче повика на трпеливост.

-Драго ми е што денеска одзивот на новинарите за вакцинација е голем, а овој месец стигнуваат нови вакцини во нашата држава. Повикувам на трпеливост кај населението, има вакцини за сите, истакна Филипче.

Филипче: Денеска пристигнуваат 2000 вакцини од Кина

Министерот Венко Филипче соопшти дека денеска ќе стигне донација од 2000 кинески вакцини од Абу Даби. -Од почеток на февруари...

Рејхан Бајрами / 12 април, 2021 12:23

Вчера Европската унија воведе санкции против четворица поранешни и сегашни лидери на кинескиот регион Синџијанг поради позицијата на ујгурското малцинство, а истото го сторија Велика Британија и Канада.

Кина воведе санкции за десетина европејци: Министерот за надворешни работи на Белгија го покани кинескиот амбасадор на разговор!

Белгиската министерка за надворешни работи Софи Вилмес повика на разговор меѓу кинескиот амбасадор во Белгија денес, еден...

Рејхан Бајрами / 24 март, 2021 9:43

Вакцините од Кина беше најавено дека ќе пристигнат во февруари. Станува збор за 200.000 вакцини за кои Министерството за здравство потпиша договор за набавка и со кои практично требаше да започне масовната имунизација на населението.

ВРАТЕН АВАНСОТ ЗА КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ

Кина го повлекла авансот што Македонија го уплатила за вакцините против КОВИД. Од Министерството за здравство за ТВ24 тврдат...

Рејхан Бајрами / 28 февруари, 2021 17:22

Авионот „Ер Србија“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 20 часот и 50 минути, а беше пречекан од премиерката Ана Брнабиќ и кинескиот амбасадор во Белград Цен Бо.

СРБИЈА РУШИ РЕКОРДИ: Половина милион кинески вакцини штотуку пристигнаа во Србија

Нов контингент од половина милион вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ пристигна вечерва во Србија. Авионот „Ер...

Мирко Бачиќ / 10 февруари, 2021 21:17

За кратко време ќе се знае и точниот датум на испорака на 200-те илјади вакцини, по што јавноста веднаш ќе биде информирана. Со тоа, ќе почне вакцинирањето на сите приоритетни групи.

ФИЛИПЧЕ: ВАКЦИНАЦИЈАТА ЌЕ ПОЧНЕ СО КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СИТЕ ВАКЦИНИ СЕ БЕЗБЕДНИ И РАЗВИЕНИ НА БЕЗБЕДНИ ПЛАТФОРМИ

-Во завршната фаза сме од преговорите и во месец февруари првата количина којашто ќе пристигне во нашата земја ќе бидат кинеските...

Перо Милчин / 4 февруари, 2021 19:31

Голем изолационен центар е поставен на местото на фабриката лоцирана надвор од градот.

КИНЕЗИТЕ ИЗГРАДИЈА БОЛНИЦА СО 1.500 СОБИ ЗА 5 ДЕНА: Секоја соба има тоалет и интернет(ВИДЕО)

Кинескиот град Нангонг ја заврши изградбата на голема болница со 1.500 соби за само 5 дена што ќе се користи за лекување на пациенти...

Мирко Бачиќ / 16 јануари, 2021 21:50

12 месеци подоцна, ковид-19 однесе 1,9 милиони животи во низ целиот свет.

ПРЕД ЕДНА ГОДИНА, КОРОНА ГО ЗЕДЕ ПРВИОТ ЖИВОТ: Сега Вухан стана оаза на короната, еве како живеат луѓето сега таму(ВИДЕО)

Пред една година, Кина ја објави првата смрт од новиот коронавирус во Вухан! 12 месеци подоцна, ковид-19 однесе 1,9 милиони животи...

Перо Милчин / 11 јануари, 2021 13:09

Тимот на СЗО требаше да пристигне во Кина на почетокот на јануари, но властите во Пекинг не се согласија веднаш да го одобрат нивното пристигнување.

ТИМ НА СЗО ЌЕ ПРИСТИГНЕ ВО КИНА НА 14 ЈАНУАРИ: Ќе го испита потеклото на пандемијата на вирусот корона

Тим од Светската здравствена организација (СЗО) ќе пристигне во Кина во четврток, на 14 јануари, за да го испита потеклото на...

Стојче Бушин / 9:54