Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во вторникот се тргуваше за речиси 96 долари,...

Перо Милчин / 21 септември, 2023 6:21

Експлозијата се случила синоќа околу 20:40 часот по локално време во Јичанг, додека луѓето се собирале за време на фестивалот „Змејски брод“.

Страшна експлозија во Кина: Најмалку 31 лице загина, седум се повредени!

Најмалку 31 лице загина, а седум се повредени во експлозија на гас што се случи во ресторан во северозападна Кина. Експлозијата...

Мате Парлоф / 22 јуни, 2023 9:24

За следните пет години беа избрани уште шест членови на Постојаниот одбор на Политбирото на КП, меѓу кои се најде и идниот премиер Ли Чијанг.

Избрано е новото раководство на Комунистичката партија на Кина

На кинескиот претседател Си Џинпинг денеска официјално му беше доверен третиот мандат како генерален секретар на Комунистичката...

admin@magazin / 23 октомври, 2022 11:57

Неколку милиони кинески граѓани во моментов се во затвор, вклучително и градот Шензен и делови од Шангај, двата најважни економски центри во земјата. Затворени се и неколку делови од главниот град Пекинг со илјадници жители.

Кина пријави први смртни случаи од корона по една година

Две лица починаа како последица на Ковид-19 во Кина, каде што последната смрт од оваа болест е забележана во јануари 2021 година,...

Едмонд Бекири / 20 март, 2022 8:14

ПЦР тестовите се сметаат за најточни и најчувствителни на вирусот SARS-CoV-2 кој предизвикува COVID-19, но за да се добите резултатот, потребни се неколку часа.

Некои земји доживеа сериозни заостанувања поради големата побарувачка за тестирање, поттикнати од експлозивното ширење на високо заразната омикрон варијанта.

Кинезите развија нов ковид-тест, дава резултати за 4 минути

Кинески научници развија нов тест за коронавирус, прецизен како ПЦР лабораториски тест, но дава резултати во рок од 4 минути. ПЦР...

Мирко Бачиќ / 9 февруари, 2022 20:29

Со овие пратки од понеделник ќе продолжи масовната вакцинација на населението која беше прекината оти немаше вакцини.

Пристигнаа првите вакцини „Синовак”, попладне останатите

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со...

Владо Марин / 27 јуни, 2021 11:04

Народна Република Кина е партнер со чиишто вакцини ќе се придонесе до постигнување на поголем опсег на вакцинација на населението во државата, а со тоа и значајна поддршка при стекнување на колективен имунитет.

Филипче: Поддршката од Кина и кинескиот народ е од огромна важност за здравствениот систем

Во изминатиов период во интензивна комуникација помеѓу министерот за здравство д-р Венко Филипче и амбасадорот на Народна...

Владо Марин / 23 јуни, 2021 9:25