Главен изведувач на овој автопат е кинеската компанија „Синохидро“, додека „Гранит“ и други фирми се ангажирани како подизведувачи.

„Гранит“ во замена на „Трансмет“ ќе го догради автопатот Кичево – Охрид!

Скопски „Гранит“ ќе продолжи со изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Откако заменик претседателот на Владата задолжен...

Перо Милчин / 17 јули, 2019 20:40

Тој нагласи дека автопатиштата се надвор од буџетот и се во буџетот на претпријатието за државни патишта. Нагласи дека за патот Миладиновци-Штип перцепцијата е дека нешто се успорило.

АНЃУШЕВ најави половина од патот Кичево-Охрид готов за неполна година!

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во интервју за Сител рече дека одобрението за кредитот од Ексим...

Перо Милчин / 14 јули, 2019 21:07

Ел Чека, кој е со адреса на живеење во кичевското село Турин, а живее во Чикаго, САД, се поднесени кривични пријави за Неовластено прислушкување и тонско снимање и Неовластено снимање.

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА “БОМБАШОТ”: ОБВИНИТЕЛСТВОТО ОД КИЧЕВО ЌЕ ГО ГОНИ ЕЛ ЧЕКА ВО ЧИКАГО

Основното јавно обвинителство Скопје, соопшти дека Основното јавно обвинителство Кичево е надлежно да го гони лицето Ел...

Перо Милчин / 3 јуни, 2019 14:13

Во судир на фолксваген пасат и сузуки марути има загинати и повеќе повредени.

НАЈНОВА ВЕСТ: Страшна сообраќајка на патот Кичево-Охрид, има и загинати!

Повеќе лица се повредени, а едно лице е загинато во тешка сообраќајна несреќа што се случила пред половина час на патот Кичево-Охрид.  Во...

Сара Фемина / 20 мај, 2019 15:20

Муницијата била пронајдена во џебовите на осомничениот и под седиштето во автомобилот, соопштија од Обивинителството.

На патот Кичево-Гостивар запленето големо количество муниција во автомобил !

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против Скопјанец, за кое постои...

Сара Фемина / 10 мај, 2019 21:29

Од Кичево годишно се иселуваат околу 2.000 Албанци, Роми, Македонци и Турци, а се зборува дека вработувањето на државно “чини“ 3-4.000 евра кеш на рака

Кичево се иселува, економијата е во рецесија, уште малку ќе нема кој да гласа за Река, Силјаноска и Пендаровски

Кичево забрзано се иселува во странство. Иселувањето не познава етникум, бидејќи се иселуваат и Албанци, и Македонци, и Роми,...

Данаил Михајловски / 2 април, 2019 23:10

Фондот ги предупредува осигурениците за несаканите ефекти од употребата на овие лекови, ги алармира избраните лекари при пропишувањето задолжително да ги почитуваат упатствата за медицината.

Во Кичево поради слабото вработување, граѓаните се предозираат со лекови за смирување „Диазепам„

Фондот за здравствено осигурување на Македонија забележал енормнo зголемена употреба на лекови за намалување на напнатоста,...

Сара Фемина / 22 март, 2019 17:54

На многу возачи им се одземени возачките дозволи, бидејќи биле во алкохолизирана состојба, а 5 лица од проверените биле од Кичево.

На технички преглед во Кичево пронајдени 5 неисправни автобуси

Полицијата контролираше вкупно 314 патнички возила на подрачјето на СВР Охрид, од кои 82 возила во Кичево. Овие денови на подрачјето...

Перо Милчин / 19 февруари, 2019 20:46