Очигледно за многу наши соседи во Скопје, митовите за комунистичкиот отпор се основа за нивниот „етнички идентитет“.

Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Бугарскиот Европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук предложи сите плакети и споменици на кои пишува „бугарски фашистички...

Перо Милчин / 26 октомври, 2020 6:07

Коментарот на Ковачев доаѓа во период кога се очекува усвојувањето на преговарачката рамка за Северна Македонија и закажување на првата Меѓувладина конференција за старт на преговорите со ЕУ.

Ковачев за празникот 11-ти Октомври: Зошто на Заев му требаше оваа антибугарска провокација?

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој доаѓа од редовите на владејачката ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, на Фејсбук...

Стојче Бушин / 11 октомври, 2020 15:08

По најавата на министерот Каракачанов, дека доколку не се најде решение за Гоце Делчев, Бугарија ќе ја блокира Македонија на патот за ЕУ, тој рече дека неговата земја не сака да и прави пречка на Македонија да биде во европското семејство.

Ковачев: Нема сомнеж дека Делечев е Бугарин- роден е во град со мнозинство Бугари во Кукуш, родителите му биле Бугари, учел во бугарско училиште!

Пратеникот во европараментот Андреј Ковачев од редовите на Европската народна партија во гостувањето на телевизија Сител...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 9:01

Дури, како што вели, некое од нив гласале против Договорот за пријателство со Бугарија.

ПРЕД НАРОДОТ ЛАЖНИ ПАТРИОТИ: Функционери на СДСМ и ВМРО имаат бугарски пасоши, некои гласаа против Договорот за добрососедство!

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој и припаѓа на владејачката ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, најави дека ќе испрати...

Катерина Крстиќ / 25 ноември, 2019 10:41

Андреј Ковачев со честитики до Пендаровски

Бугарскиот европратеник Ковачев му честита на Пендаровски што го направил Гоце Делче Бугарин !

Бугарскиот пратеник европратеник Андреј Ковачев,   кој  познат во јавноста застапувајќи тези каде ја спори посебноста...

Узунов Бобан / 24 јуни, 2019 11:34

Бугарскиот пратеник со тешки зборови против Гордана Силјановска

Штом Андреј Ковачев ја критикува Гордана Силјановска за историјата, на вистински пат е да ги добие изборите !

Во рамките на Политичката собрание на ЕПП во Брисел претседателкиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова...

Узунов Бобан / 22 март, 2019 10:16