По одржувањето на седницата, Владата ќе ја информира јавноста, се додава во соопштението.

Владата закажа седница во 20:15 и прес на Ковачевски во 20:30

Вечерва со почеток во 20:15 часот ќе се одржи 57- та седница на Владата на Република Македонија, соопштија од „Илинденска“. Иако...

Сара Фемина / 30 јуни, 2022 19:40

За време на разговорот премиерот Ковачевски го нагласи единството и одлучниот одговор на Алијансата на неиспровоцираната војна во Украина и едногласноста во поддршката на сувереноста и територијалниот интегритет на Република Украина и на нејзиното неприкосновено право на самоодбрана

Ковачевски – Столтенберг: Отворени врати за нови членки во НАТО е вредност која треба да се продолжи

Премиерот Димитар Ковачевски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во кој ја изрази...

Мате Парлоф / 18 мај, 2022 8:28

Владата силно го поддржува рамномерниот регионален економски развој и затоа реализираме инфраструктурни проекти за подобрување на условите за живот во општините, како и проекти кои ја зголемуваат нивната финансиска независност.

Ковачевски: Владата инвестира над 250 милиони евра во општините за само 5 проекти

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски учествуваше на настан во организација на ЗЕЛС, по повод јубилејот 50 години. Во...

Перо Милчин / 27 април, 2022 8:14

Борбата против криминалот и корупцијата даде резултати со подобрување на нашата позиција во извештаите на Транспаренси интернешнл, сега станавме земја во која има демократски услови, додека во минатото имаше недостато

Ковачевски: Во Македонија има стабилна економија

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски во интервју за европската телевизиска мрежа „Еуроњуз“...

Мате Парлоф / 3 април, 2022 17:58

Двајцата соговорници на средбата изразија големо задоволство од континуираниот развој на пријателските односи кои се рефлектираат и во економската соработка и трговската размена.

Ковачевски-Шолц: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е геостратешко позиционирање во регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, за време на неговата работна посета на Брисел за учество...

Рејхан Бајрами / 24 март, 2022 18:41

Премиерот Ковачевски потенцираше дека во многу краток период, во време на продлабочена криза, Владата успеа да договори рекордно зголемување на пензиите во историјата на Македонија.

Ковачевски: Грижата за животниот стандард е приоритет – рекордно зголемени пензии и минимална плата од 18.000 денари

Граѓаните од нас очекуваат ефикасност, и затоа она што го ветуваме и го исполнуваме”, порача на својот Фејсбук профил Претседателот...

Перо Милчин / 7 март, 2022 6:55

Според него, ваквите потези на Русија се прекршување на меѓународното право и закана за евроатланската безбедност!

Ковачевски: Нашата земја е безбедна, но нè очекува неизвесна економска година

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска се обрати пред јавноста во врска со актуелната...

Мирко Бачиќ / 26 февруари, 2022 9:46

АД ЕСМ има обврска да биде и заштитник на цената на струјата што ја плаќаат граѓаните.

Ковачевски: АД ЕСМ е заштитник на цената на струјата за домаќинствата

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски во емисијата Отворено студио на Телевизија 24 уште еднаш го афирмираше ставот...

Владо Марин / 17 септември, 2020 8:08