Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило конечно да се извлече од канџите...

Катерина Крстиќ / 7 август, 2020 22:25

Дарувањето крвна плазма спасува човечки животи, напиша Георгиевски на својот официјален Фејсбук профил.

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Денеска на Институтот за трансфузиона градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски донираше крвна плазма. На средината...

Катерина Крстиќ / 18:07

Тој истакна дека може да се очекува полошо сценарио наесен само доколку не се почитуваат мерките и има поголема концентрација на луѓе во затворени простории и дополнителен број на заболени од сезонски грип, што може да доведе до пренатрупување на болниците со пациенти.

Венко Филипче одговори зошто на есен се очекува полошо сценарио на Ковид-19

На вчерашната прес- конференција,министерот за здравство Венко Филипче рече дека се подготвени за евентуалното сценарио...

Катерина Крстиќ / 10:03

На 10.000 случаи, дури и да има 50 луѓе што по вторпат се позитивни, тоа не е многу. Најверојатно првиот пат биле болни туку само контаминирани, вели професорот.

Д-р Пановски: Пациентите што по вторпат имаат Ковид 19, најверојатно првиот пат не биле болни туку само носители!

Во изјава за Слободен Печат, професорот Никола Пановски посочува дека има и такви кои по втор пат се заболени од коронавирусот....

Катерина Крстиќ / 6 август, 2020 17:15

Досега во земјата се направени вкупно 108384 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Денеска нови 88 случаи на коронавирус во земјава- починати 6 лица!

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 23 -Куманово 8 -Дебар 2 -Штип...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2020 23:14

Според информациите од Германија, Лазаров нема симптоми на коронавирус, но првиот тст покажал дека е позитивен. Лазаров се тестирал во Скопје каде тестот бил негативен. ова е прв случај во РК Ратинген е прв случај на позитивен тест на Ковид-19.

Филип Лазаров позитивен на Ковид-19

Филип Лазаров е позитивен на Ковид-19, ова го тврдат медиумите од Германија кои јавуваат дека тој се заразил за време на авионскиот...

Катерина Крстиќ / 18:41

Епидемиологот, д-р. Александар Стојанов, директор на Центарот за Јавно здравје и член на Комисијата за заразни болести, предупредува дека со непослушноста на граѓаните може да ни се случуваат и четирицифрени бројки на инфицирани со Ковид-19 на дневна основа, нагласувајќи дека во нашава земја серизно недостасуваат казни.

Д-р Стојанов: Крајно сум разочаран, мерките не се почитуваат- ќе има и четирицифрени бројки на заразени!

Бројот на починати во Македонија надмина 500. Од вчера веќе има точно 505 починати пациенти од корона вирусот, а бројот на заразени...

Катерина Крстиќ / 11:17

Дури три деца на возраст од пет и 15 години имаа тешка клиничка слика во последните две недели поради ковид 19 и беа ставени на респиратор во УДК Тирчова, додека едно 14-годишно момче во моментов е на респиратор на КБЦ „Драгиша Мижовиќ“.

ОПАСНО! Се поголем бројот на деца кои завршуваат на респиратор!

Вториот удар на коронавирусот ги погодува дури и најмладите, во претходните две недели три здрави деца беа на механичка вентилација...

Катерина Крстиќ / 10:05