Според него ќе има влошување на состојбата и зголемување на бројот на заболени. Тој преложи  до политичарите јавно да апелираат до граѓаните да нема масовни собирања, слави, родендени, крштевки, свадби и се што подразбира масовно собирање. 

ПАНОВСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Не очекува национална катастрофа ако продолжи оваа непослушност!

По вчерашниот нов бран на воведување мерки за заштита од Ковид 19, микробиологот, д-р Никола Пановски во разговор за Фактор,...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 10:37

Трамп сè уште не е на патот кон целосно закрепнување, изјави изворот кој побарал да остане неименуван, пренесува Си Ен Ен.

Следните 48 часа се клучни за Трамп

По обраќањето на лекарите кои рекоа дека американскиот претседател Доналд Трамп се чувствува добро, неименуван, добро информиран...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2020 10:46

Тој посочи дека откако неодамна изреагирал на неусогласеноста на бројот на смртни случаи, веднаш има резултати, и истакна дема нема прикривање на собраните податоци, туку дека Кризниот штаб постапувал со релевантни податоци од Институтот „Батут“.

Кон: Прашањето за бројот на смртни случаи од ковид-19 е исполитизирано

Во гостувањето на ТВ ПРВА, истакнатиот српски епидемиолог Предраг Кон и членна Кризниот Штаб на Србија, вели дека бројот...

Катерина Крстиќ / 9:31

За големиот број на заболени и зголемениот број на смртни случаи од вирусот, Филипче повтори дека тоа најмногу се должи на задоцнетото доаѓање во болница.

Витамин Д најмногу помага за превенција од ковид-19!

Пред неколку дена во гостувањето на Сител Телевизија, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека витаминот Д најмногу...

Катерина Крстиќ / 9:20

Комисијата за заразни болести на состанокот предложила неколку нови мерки.

Се уште ништо конкретно: Од понеделник ќе се одлучува за нови рестриктивни мерки!

Министерството за здравство ги демантира информациите што ги објавија неколку медиуми за наводни нови рестриктивни мерки. До...

Катерина Крстиќ / 8:40

Оваа награда изразува и благодарност и почит кон научникот, лекар, професор, родител и син на македонскиот народ, проф. д-р Вело Марковски

Вело Марковски добитник на награда за проучување на ковид-19!

Професорот и истакнат инфектолог во Македонија, кој од самиот почеток на пандемијата, будно ја следеше ситуацијата со Ковид...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2020 15:04

Вчеравечер Трамп беше итно пренесен во болница откако добил симптоми на Ковид 19. Неговиот лекар соопшшти дека чувствува замор има грозница и покачена температура, а почнал да зема антивирусен лек Ремдесивир.

„Ти си војник, ќе го победиш ова- Иванка Трамп со трогателна порака на Твитер!

Странските медиуми се преплавени со веста дека американскиот претседател Доналд Трамп е заразен со коронавирусот, и дека...

Катерина Крстиќ / 14:15

Најавениот бојкот на наставата е непочитување на протоколите и мерките, се наведува во соопштението.

МЗ: Епидемиолошката состојба е сериозна, учениците да ги следат препораките!

Денеска Министерството за здравство преку соопштение апелираше до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките...

Катерина Крстиќ / 11:18