Имено министерот по завршување на средбата, за Сител информираше дека на средбата било договорено да ја следат состојбата во следните денови па потоа да се одлучува за можното воведување на рестрикции.

Филипче: Викендов ќе носиме одлука за воведување на нови мерки!

Министерот за здравство Венко Филипче и членовите на Комисијата за заштита од заразни болести, ја завршија средбата на која...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2020 16:30

Поради тоа што Трамп беше еден од оние кои гласно говореа дека вирусот е измислен во лабороторија, и ја потценуваше сериозноста на пандемијата, иако вирусот се уште е опасен и убива најмалку 1.000 Американци дневно, сега неговата политичка кариера е ставена под знак прашалник.

Позитивниот тест на ковид-19 ја загрози политичката иднина на Трамп!

Престижниот американски весник „Њујорк тајмс“ објави дека кандидатурата на претседателот на САД, Доналд Трамп на престојните...

Катерина Крстиќ / 10:29

Оваа мерка беше одложена за во последен момент, бидејќи имаше надеж дека авиоиндустријата ќе добие повеќе пари од државата, со цел да се зачуваат бројни работни места. 

ОВА Е ЕДЕН ОД НАЈЛОШИТЕ ДЕНОВИ ВО ИСТОРИЈАТА НА ЛЕТАЊЕТО: Авиокомпаниите принудени да доделат 32.000 откази!

Авионската индустрија беше целосно поразена, а нејзините работници сигурно немаа идеја дека такво нешто ќе ги стигне, барем...

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2020 17:30

Според објавените документи, од клиниката си заминуваат и Силвана Рогиќ и Дивна Бојческа. И двете го поднеле отказното решение на 28 ми овој месец, а причината воглавно е истата. Имено и тие се медицински сестри со долгогодишно искуство на Клиниката.

Главната сестра на Инфективна и уште две колешки даваат отказ: Причината е деградирање на профилот медицинска сестра

Зорица Љубичиќ Митиќ, главната медицинска сестра на скопската Инфективна клиника, заедно со уште две свои колешки, во време...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2020 10:07

На седницата Владата го усвои и извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени во периодот од 25 септември до 29 септември годинава. 

Се отвораат игротеките

Денеска на 7-ма седница Владата донесе одлука за отворање на игротеките, кои беа затворени уште од почетокот на пандемијата,...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 23:24

Пановски посочи дека се очекува во текот на зимскиот период преносот на вирусот да биде 15-25 пати појак од сега.

Д-р Пановски: Зимските слави ќе донесат експлозија на коронавирусот!

Откако вчера министерот за здравство Венко Филипче истакна дека јануари ќе биде еден од најризичните месеци кога станува...

Катерина Крстиќ / 18:26

На ниво на Европа, Македонија е на деветтото место а моментално најлоша е сликата во Белгија по што следат Шпанија и Велика Британија.

Би Би Си: Македонија со убедливо најголема смртност од Ковид-19 на Балканот

Според најновата анализа на BBC (Би Би Си), нашата земја е убедливо со најлоша статистика на Балканот кога станува збор за коронавирусот. На...

Катерина Крстиќ / 18:14

Филипче за сите оние кои незнаат како оди тестирањето, објасни дека најпрво доколку се појават било акви симптоми треба да се консултира матичниот лекар.

Филипче најави набавка на брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Во вчерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, истакна дека се планира...

Катерина Крстиќ / 10:58