Тој посочи дека кинеските научници се занимаваат со откривање на прашањето дали вирусот настанал по природен пат а СЗО е повикано само да учествува во истражувањето.

Клуге: СЗО уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат!

СЗО се уште не располага со целосни податоци за потеклото на коронавирусот, нагласи  регионалниот директор на Светската...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 10:19

Министерот одговори на прашањето кое можеби и најмногу ги интересира грашаните, и рече дека за сега илипче не е планирано да се воведе полициски час на ниво на држава, без оглед на епидемиолошката слика. Тој посочи дека и натаму ќе продолжат да се казнуваат оние кои нема д аносат маска бидејќи за него е неприфатливо да не се почитуваат мерките.

Филипче во Топ Тема: Јануари ќе биде најризичен период за корона вирусот!

Најризичен период кој следува со корона вирусот е месец јануари, смета министерот за здравство Венко Филипче. Тој во вечерашната...

Катерина Крстиќ / 28 септември, 2020 21:54

Тој посочи дека зголемениот број на заболени од Ковид 19 всушност беше мал пик.

Филипче: Капацитетот во болниците е под контрола- бројот на заболени се намалува!

Во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, министерот за здравство Венко Филипче рече дека бројот...

Катерина Крстиќ / 20:19

Професорот Даниловски  посочува дека најважно е проветрувањето во училниците и почитување на мерките носење маски и држење дистанца.

Уште четири случаи на коронавирус во градинка- децата се заразиле од родителите!

Денеска од Центарот за јавно здравје беше соопштено дека има четири нови случаи на коронавирис во градинките. Се работи за...

Катерина Крстиќ / 16:54

Најпрво се појавиле розови дамки кои што за некое време преминале во пурпурни, а потоа во улцеронекротични промени на кожата.

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ: Еве како да препознаете заразен човек со Ковид-19 кој нема симптоми!

Последното американско истражување објавило нови симптоми на Ковид 19. Имено кај тројца млади пациенти кои биле заболени...

Катерина Крстиќ / 10:41

Во болниците се лекуваат 338 пациенти, од кои 43 се на кислородна поддршка, а пет се на механичка вентилација.

Кратово е единствен македонски град каде нема корона!

Кратово е единствениот град во земјава во кој нема активни случаи на ковид-19. На дното на листата се и Демир Хисар со двајца...

Катерина Крстиќ / 10:23

Тој смета дека следниот период ќе биде многу лош, бидејќи како што рече власта не изградила никакви искуства.

Марковски: Следува многу лош период- никако задолжителна вакцина!

Проф. д-р инфектолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на ТВ Алфа, вели дека...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 22:50