Инфектолозите од Прилеп се пожалија и на тоа дека немаат доволно персонал, а нема ниту доволно кревети. Капацитетот на одделението бил само 30 легла од кои веќе биле исполнети 23, од кои 10 пациенти биле на кислородна поддршка. Исто така инфектолозите бараат поврзување на одделението со централниот довод на кислород, бидејќи објектот на инфективното не е во главната болничка зграда.

Скопските клиники не примале возрасни Ковид пациенти од прилепската болница

Поради исполнетост на капацитетите клиниките во Скопје веќе не ги примаат повозрасните пациенти заболени од Ковид 19, место...

Катерина Крстиќ / 25 септември, 2020 17:53

Директорот на ГТЦ за Алфа вели дека затворањето на продавниците се должи на слабата куповна моќ, но и на пандемијата. Тврди дека морало да има давачки за да функционира трговскиот центар.

ФОТО: Над 80 дуќани во ГТЦ ставија клуч на врата- епидемијата си го направи своето!

Колапс на малите бизноси. Во центарот на метрополата на потегот од улица Македонија до Градскиот трговски ценар и во него,...

Катерина Крстиќ / 11:07

Инаку пред два дена прв за финансиските проблеми зборуваше директорот на 8-септември Христијан Костов кој за Телма откри дека болницата е пред финансиски колапс.

Чибишев: Болниците се пред финансиски колапс, персоналот е преморен!

Истакнатиот доктор специјалист по интерна медицина, доктор Андон Чибишев вели дека здравствени власти во изминатиот период...

Катерина Крстиќ / 10:18

Според податоците на ИЈЗ како најчест симптом се јавува температурата, која ја имале 65,6 од заразените.

Една четвртина од заболените со Ковид-19 немале никакви симптоми

Денеска од Институтот на Јавно здравје, информираа дека дури една четвртина, или 4.321 од дијагностицираните лица со вирусот...

Катерина Крстиќ / 10:06

Од 1.551 операции извршени без маски имало само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи, ние гледаме пораст на инфекциите од 34 проценти во случај на носење маски.

ШОКАНТНИ ДОКАЗИ ОД 1991 ГОДИНА ИСПЛИВАА ВО ЈАВНОСТА: Заштитните маски воопшто не штитат од коронавирусот?

„Никогаш не е докажано дека носењето хируршки маски ги намалува постоперативните инфекции на раните“, пишува д-р. Горан...

Катерина Крстиќ / 24 септември, 2020 17:48

Пред 2 дена корона вирусот беше потврден и кај две негувателки во тетовска градинка и нивните групи со деца се во изолација.

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГРАДИНКИТЕ: Нови два случаи во градинка во Чешиново и Виница

Позитивен тест на Ковид 19 кај негувателка и дете времено ја затвори градинката во Чешиново. Објектот Штркче по препорака...

Катерина Крстиќ / 17:34

На почетокот на својот говор, рускиот претседател потсети на значењето на јубилејот - 75-годишнината од уништувањето на нацизмот и основањето на ООН.

ПУТИН ЈА ПОНУДИ РУСКАТА ВАКЦИНА БЕСПЛАТНО ЗА СЛУЖБЕНИЦИТЕ НА ООН: Вакцината треба да биде достапна за сите!

Русија е отворена за партнерство во борбата против вирусот и предлага да се одржи видео конференција за вакцините. Тој предложи...

Катерина Крстиќ / 14:08

Според него, до крајот на оваа година е можно да се очекува ефикасна вакцина, мнозинството од светската популација може да се вакцинира во текот на следната година, но не и целата популација, како што е случајот со вакцината за сипаници.

Фаучи: Крајот на пандемијата може да се очекува кој крајот на наредната година!

Ентони Фаучи, угледниот инфектолог , директор на Американскиот национален институт за алергии и болести изјави денеска дека...

Катерина Крстиќ / 10:31