Додаде дека Грција е на 14 позиција во ЕУ и во однос на вакцинацијата со третата, односно со бустер дозата, со вакцинирани 66,1 отсто од полнолетните граѓани.

Грчката комисија предлага ковид вакцини за сите деца над шест месеци, ако имаат здравствени проблеми

Националната комисија за имунизација на Грција предлага вакцинација против Ковид-19 за деца меѓу шест месеци и четири години...

Перо Милчин / 2 ноември, 2022 6:06

Во пракса, појаснуваат, носителите на овие сертификати ќе можат да ги користат под истите услови како и носителите на ЕУ Дигиталниот сертификат за вакцинација.

ЕУ ги одобри нашите дигитални сертификати за КОВИД-19

Европската комисија денеска го усвои националниот Дигитален сертификат на Република Македонија и истиот го смета за еквивалентен...

Владо Марин / 19 август, 2021 18:06

Италија во четвртокот стана осмата земја во светот што надмина 2 милиони официјално запишани случаи. Пријави 70.909 смртни случаи, највисок број во Европа и петти најголем во светот.

И во Италија почнаа со вакцинирање против КОВИД 19, Заев кога Македонија?

Десет месеци откако првиот италијански пациент беше позитивен на новиот корона вирус, Италија во неделата ги вакцинираше...

Македонка Димкин / 27 декември, 2020 11:15

Инаку Трамп уште во неделата побарал да биде пуштен од болница каде е хоспитализиран по дијагностицирањето на Ковид-19, јавува Си-Ен-Ен повикувајќи се на извор близок на претседателот.

Меланија нема да го посети Трамп во болнца- не сака да ги изложи на ризик вработените!

Сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп, Меланија, која исто така е заразена со коронавирусот, нема да го посети...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 18:46

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 96 оздравени пациенти.

Данаиловски: Македонија бележи нагол пораст на новозаболени, хоспитализирани и починати од КОВИД-19

Во гостувањето во емисијата Само вистина“ епидемиологот Драган Данаиловски посочи дека последниве денови започна пак да...

Катерина Крстиќ / 2 октомври, 2020 20:46

Вчера беше последен датум кој СЗО го одреди како краен рок членките да се приклучат кон “Ковакс”, чија цел е купување на вакцина, односно обезбедување на нејзина ефикасна и чесна поделба ширум светот.

Германија нема да набавува вакцини преку СЗО

Вчера извори од германската администрација посочиле дека и Германија се приклучила на Франција во одлуката да не ја купува...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 9:32

Морисон притоа откри дека владата со компанијата CSL Ltd постигнала договор за производство на две вакцини.

Анти-ковид вакцината ќе биде достапна во Австралија во јануари 2021 година

Австралиските власти соопштија дека првите количества од вакцината против Ковид-19 ги очекува во јануари, а премиерот Скот...

Катерина Крстиќ / 7 септември, 2020 12:05

Маргарет Харис, портпаролката на Светската здравствена организација (СЗО)  посочи дека најпрво ќе се проверува ефикасноста и безбедноста на вакцините.

Масовното вакцинирање за Ковид-19 ќе почне од средината на идната година

До средината на следнаат година, би требало да започне масовно вакцинирање против Ковид-19. Ова денеска на редовниот брифинг...

Катерина Крстиќ / 4 септември, 2020 17:28