Регулаторната комисија за енергетика ja зголеми и малопродажната цена на мазутот за 0,895 ден/кг и тој ќе се продава по цена од 26.863 денари за килограм.

Поскапуваат горивата – Ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика ja зголеми и малопродажната цена на мазутот за 0,895 ден/кг и тој ќе се продава по цена...

Стојче Бушин / 13 октомври, 2020 13:32

Освен тоа, како што потенцираше тој, на состанокот в понеделник ќе биде предложено и тоа, в недела да не работи ништо, ниту маркети, ниту молови, ниту угостителски објекти, како што е праксата секаде во светот.

СЕ ОДЛУЧУВА ЗА НОВИТЕ МЕРКИ: Еве што предлага комисијата за заразни болести!

Членови на Комисијата за заразни болести викендов прават анализи за начинот на кој што се пренесува корона вирусот, поради...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2020 14:21

Министерот посочи дека сите воведени мерки за заштита од Ковид-19 траеа доволно долго посочувајќи дека доволно траеше и продолжувањето на породилното отсуство, односно шест месеци.

Комисијата за здравство ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата

Овој викенд Комисијата за здравство ќе ја разгледува можноста за целодневна настава во училиштата, информираше министерот...

Катерина Крстиќ / 19 септември, 2020 13:20

Имено, во текот на истрагата беа обезбедени податоци и логови за функционирањето на системот и делови од системот за поддршка на изборниот процес во Државната изборна комисија.

Регистриран DDoS напад кој бил насочен на страната на ДИК

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика достави известување до Основно Јавно Обвинителство – Скопје...

Стојче Бушин / 25 јули, 2020 10:08

Објавувањето на конечните официјални резултати следува откако Управниот суд вчера ги одби и последните тужби од партиите. Судиите од овој суд не прифатија ниту една од вкупно поднесените 185 тужби. Пресудите коишто беа донесени се конечни.

ДИК ќе ги соопшти конечните резултати и ќе ги додели уверенијата на пратениците

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на јавна седница треба да ги објави конечните официјални резултати од предвремените...

Стојче Бушин / 9:50

Препораката на Комисијата за заразни болести мора да биде одобрена од Владата, по што слободното движење се очекува да започне следниот понеделник.

Викендов дискусија за можно укинување на рестриктивните мерките за границите

Комисијата за заразни болести ќе расправа во текот на викендот за укинување на рестриктивните мерки за земјите од регионот,...

Стојче Бушин / 23 јули, 2020 13:03

За приговорите на АА и на Алтернативата исто така беше оценето дека не се поткрепени со докази, како и на Демократи, на СДУ, на Интегра, МОРО Работничка партија и на ВМРО-ДПМНЕ.

СЕ Е РЕГУЛАРНО: ДИК ГИ ОТФРЛИ СИТЕ ПОДНЕСЕНИ ПРИГОВОРИ ЗА ИЗБОРИТЕ

По час и половина расправа, експресно беа одбиени сите 2142 приговори поднесени од партиите до ДИК. Како неосновани, без печат...

Стојче Бушин / 20 јули, 2020 7:20

Препораката на Комисијата е донесена по разгледување на актуелната епидемиолошка состојба во наведените земји и согласно информациите добиени од медицинските власти во овие земји.

МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНА: „Од утре задолжителен ПСР тест за граѓани на Србија, Косово, БИХ и Црна Гора при влез во земјава“

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата на Република Македонија...

Стојче Бушин / 8 јули, 2020 9:44