За потсетување, дваесетгодишниот Никола Саздовски – Саздо, член на навивачката група Комити животот го загуби пред две години откако крвнички беше прететан во скопската населба Автокоманда.

Екстрадиран третиот обвинет за убиството на Никола Саздовски – Саздо

Денеска ( 21.09.2020) од Германија во Република Македонија е екстрадиран Ј.Љ. (21) од Скопје, осомничен дека сторил кривично дело...

Катерина Крстиќ / 21 септември, 2020 11:37

За лицата кои се заканувале со пиштоли кон навивачите, засега нема истрага.

НАЈНОВА ВЕСТ: Вечерва пpивeдeни и мaлтpeтиpaни 30-деца од навивачката група „Комити“

Вечерва 30-тина момчиња од навивачката група „Комити“ се приведени и однесени на распит во Полициската станица во Кисела...

Катерина Крстиќ / 20 септември, 2020 22:24

Веќе беше најавено сплотување и обединување на македонските навивачки групи, поради историската шанса која е пред Македонија. Навивачите на Вардар, „Комити“ веќе направија настан на Фејсбук и детална организација на денот и заедничко упатување кон стадионот.

„Комити“ го најавија историското сплотување на навивачите – за Македонија!

Репрезентацијата на Македонија го игра својот плејоф натпревар од полуфиналето во Лигата на Нациите, против Косово на 26...

Весна Петровска / 1 февруари, 2020 10:21

Победата на РК Вардар во финалето на Лигата на шампионите на ЕХФ и враќањето дома на ракометарите со втора титула од ова натпреварување е настанот на годината.

Комити потсетија: Европската титула наР.К ВАРДАР ја одбележа годината

Навивачката група Комити на социјалните мрежи постави видео преку кое ги потсети граѓаните кој настан според нив ја одбележа...

Катерина Крстиќ / 31 декември, 2019 13:06

Овој пат, со силна поддршка и на „Војводите“ од Тетово одбележувајќи 10 години меѓусебно братство на двете навивачки групи.

ВИСТИНСКИ СПЕКТАКЛ: „Комити“ и „Војводи“ прославија 10 години братство, шоу за паметење

Фановите конечно дочекаа да се израдуваат на вистински начин… Посетувајќи на најдобрите вардарови времиња, „Комитите“...

Весна Петровска / 8 декември, 2019 18:47

Вардар ја пречекува Шкендија во дербито на македонскиот фудбал на арената „Тодор Проески“ во недела во 13 часот. Покрај прославата на есенската титула, навивачите на Вардар ќе имаат уште неколку јубилеи кои ќе ги прослават на првенствениот натпревар.

ФОТО: Комити го „запалија” Скопје

Навивачите на Вардар, популарните Комити, вчера го имаа своето најавено дефиле пред утрешниот натпревар и славјето на Есенската...

Весна Петровска / 7 декември, 2019 9:15

За позната афера Мис Стон

Историја: Што кажала Мис Стон на османлиските власти после нејзиното ослободување од македонските комити

  „Една ноќ на комитите им кажав дека имам претчувство оти сме во Бугарија: Не, рекоа, не сте во Бугарија, во Македонија...

Узунов Бобан / 30 август, 2019 13:40

Јунаците од Ножот биле однапред решени на саможртвување. Сите 45-мина загинале со херојска смрт.

БИТКАТА НА НОЖОТ – Најкрвавите битки во историјата на Македонија по Илинденското востание!

Една од најнерамноправните и најкрвавите битки во историјата на Македонија по Илинденското востание се одиграла на денешен...

Рејхан Бајрами / 14 јули, 2019 13:58