Вицепремиерот Битиќи посочи дека на овој јавен повик се доставени рекорден број на апликации, со што се докажува дека во нашата земја има навистина голем број на ентузијасти и претриемачи кои благодарение на ваквите инструменти, чувствуваат храброст и смелост да создадат проект и да го преточат во реалност.

Преку ФИТР се распределени вкупно 5.7 милиони евра за поддршка на 103 проекти на компании за забрзан раст

Вкупно 5.7 милиони евра ќе се распределат за поддршка на 103 компании, чии проекти се одобрени за финансиска поддршка во рамките...

Владо Марин / 11 јули, 2021 10:49

Министерот информираше за поддршката на Министерството за економија за компаниите од гостиварскиот регион и присуствуваше на почетокот на градежните работи на новата фабрика на компанијата „Алмеро“.

Бектеши: Во Гостивар ќе се реализираат нови инвестиции кои ќе отворат 500 нови работни места

Министерот за економија Крешник Бектеши неодамна беше во работна посета на општина Гостивар каде што оствари средби со сопственици...

Рејхан Бајрами / 2 мај, 2021 13:41

Министерот информираше дека Министерството за економија почна со реализација на мерките и програмите за 2021 година со објавување на три повици за финансиска поддршка на занаетчии, жени претприемачи и микро и мали компании преку Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво (КИП).

Бектеши во посета на компании во Куманово: Продолжува поддршката за бизнисот

„Над 100 компании од Куманово и кумановскиот регион добиле над 700 илјади евра директна финансиска поддршка од мерките и програмите...

Перо Милчин / 12 март, 2021 6:53

Тие компании кои злоупотребувале средства од првите четири сета на економски мерки, нема да добијат веќе помош од страна на државата.”

Бектеши: Компаниите кои ја злоупотребиле државната помош нема да може да аплицираат за нова мерка

Компаниите кои веќе ја злоупотребиле финансиската помош од Владата, нема да имаат можност за да аплицираат за нова мерка,...

Рејхан Бајрами / 5 февруари, 2021 10:35

Се предвидува дека негативните економски ефектите, како за вработените, така и за сопствениците на фирмите би може да се почувствуваат в година.

Поради пандемијата во Романија речиси половина милион луѓе би можеле да останат без работа

Економските мерки поради новиот коронавирус би можеле да значат дека повеќе од 500.000 луѓе во Романија ќе останат без работа,...

Рејхан Бајрами / 22 октомври, 2020 7:12

Денеска во Росоман со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми разговаравме за справувањето со последиците од економската криза предизвикана од коронавирусот.

Заев од Росоман: И во следниот мандат продолжуваме уште повеќе и уште подобро да ги поддржуваме компаниите со поддршка 600 милиони евра

Важно е државата да продолжи на правиот пат кој овозможува развој на нова македонска економија за раст на компаниите и приватниот...

Владо Марин / 4 јули, 2020 19:19

Се препорачува да се реорганизираат постапките на проверка, предавање и прибирање багаж на аеродромите со цел да се избегне собирање луѓе и гужва.

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: Казни за компаниите кои не враќаат пари на патниците!

Авиокомпаниите нема да мора да остават празни места за социјална оддалеченост меѓу патниците, но патниците на летовите до...

Перо Милчин / 13 мај, 2020 22:16

120% од целата сума ќе им бидe автоматски префрлена на Wizz сметката на корисникот, и истите ќе можат да ги искористат во текот на наредните 24 месеци за купување на сите производи и услуги на „Визер“.

Wizz Air ја продолжува суспензијата на летови од и до Македонија до 16 мај!

Нискобуџетната авиокомпанија Визер“ вчера најави дека како резултат на продолжените рестрикции за патување наменети за...

Владо Марин / 19 април, 2020 13:15