Инспекциските служби како важен контролен механизам за правилно спроведување на мерките и здравствените протоколи, продолжуваат со интензивни контроли на терен, и санкции за оние кои нема да ги почитуваат мерките.

Во последните седум дена инспекциските служби спроведоа 5.197 надзори и контроли, затворени се осум угостителски објекти

Во периодот од 29-ти март до 4-ти април, од страна на седумте инспекциските служби, се спроведени вкупно 5.197 надзори и контроли....

Перо Милчин / 8 април, 2021 7:15

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка и Австрија е привремена мерка преземена...

Мирко Бачиќ / 15 февруари, 2021 21:17

Спасовски вели и дека полицијата постојано контролира дали се почитуваат мерките за заштита од вирусот.

СПАСОВСКИ: Денеска за празнувањето на Водици ќе има засилени полициски контроли

Православниот верски празник Водици денеска ќе се слави според владините мерки против пандемијата! Како што објави ТВ Сител,...

Перо Милчин / 19 јануари, 2021 6:44

Притоа, реализирани се контроли на 18 пазари, три паркови, шест трговски центри, 12 раскрсници и 13 маркети.

Зајакнати контроли по пазарите, парковите, трговските центри – запленети над 2.500 пиротехнички средства

Со наближувањето на новогодишните и божиќните празници се наметнува потребата за  подигање на свеста кај граѓаните во...

Стојче Бушин / 20 декември, 2020 17:05

Контролите на Градскиот инспекторат ќе продолжат и во наредниот период на локации во сите општини во Скопје.

ЗАСИЛЕНИТЕ КОНТРОЛИ ПРОТИВ ПАРКИРАЊЕ НА ПЕШАЧКИТЕ И ВЕЛО ПАТЕКИ

Изминативот период градските комуналните редари и инспектори вршеа контроли и изрекуваа мерки за паркирање на пешачките...

Стојче Бушин / 19 август, 2020 5:45

Центарот изјави дека на патниците ќе има биде измерена температурата.

Паника во САД поради новиот вирус од Кина: На аеродромот на патниците ќе им се мери температура

Американскиот центар за контрола и превенција на болести објави дека ќе ги прегледува патниците кои доаѓаат од централна...

Сара Фемина / 17 јануари, 2020 23:47