По повод 11 октомври - Денот на народното востание, Градскиот дувачки оркестар ќе одржи параден концерт во центарот на Скопје!

КОНЦЕРТ НА ГРАДСКИ ДУВАЧКИ ОРКЕСТАР!

КОНЦЕРТ НА ГРАДСКИ ДУВАЧКИ ОРКЕСТАР! По повод 11 октомври – Денот на народното востание, Градскиот дувачки оркестар ќе...

Владо Марин / 10 октомври, 2020 12:44

Почетокот на 2019-та го одбележаа реакции по резултатите од Годишната програма за поддршка на проекти од културата, што е веќе видено, а ново во годината што измина беа новите имиња на институциите.

КУЛТУРА 2019: Годината беше најуспешна за филмот

Во 2019 видовме три нови филма кои светските премиери ги имаа на престижни фестивали и ги следеа одлични рецензии, гледаност...

Сара Фемина / 7 јануари, 2020 17:24

За Дејвид Торн (20 часот) и Фред Фрит (22 ч.), ова ќе биде прв настап во рамките на Скопскиот џез фестивал.

Започна џез фестивалот во Скопје: „Омилениот“ гитарист на Дејвид Боуви го отвора 38. скопски џез фестивал!

Од вечерва 17- октомври па па се до 20-ти октомври, ќе се одржи 38-то издание на еден од нашите најубави и најреномирани музички...

Сара Фемина / 17 октомври, 2019 22:03

На 15 локации, истовремено, уметници, музичари и сите што се дел од „Бела ноќ“ на присутните ќе им понудат различна културно-уметничка содржина.

„50 години Скопски“ – Бела ноќ: Хитови од Скопски фестивал ќе се пеат пред Универзална сала!

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д-видеомапинг и уште многу други културни содржини се дел од 15. јубилејна „Бела...

Перо Милчин / 5 октомври, 2019 20:20

Со нумерата  „Километри“,  Влатко Лозаноски-Лозано го почна завчеравечер својот прв голем концерт во арената „Борис Трајковски“ во Скопје

После долго време концерт за паметење од македонски пејач!

Ова скромно момче, кое веќе петнаесетина години е присутно на македонската естрада, досега сними многу песни, повеќето станаа...

Едмонд Бекири / 26 март, 2019 0:33

Советниците од Општина Охрид на последната седница речиси едногласно одлучија веќе да не се издвојуваат општински пари за кофинансирање на концерти на балкански естрадни ѕвезди

Нема веќе ЦЕЦА на државен трошок, Охрид не дава повеќе општински пари!

Советниците од Општина Охрид на последната седница речиси едногласно одлучија веќе да не се издвојуваат општински пари...

Македонка Димкин / 19 март, 2019 0:31

Во џез формацијата Сетстат, членуваат: Владан Дробицки – тромбон, Павел Дробицки -бас, Панче Бујуклиев -клавијатури, Гоце Наумов – тапани и Васко Бојаџиски – саксофон.

Kонцертна промоција на нов албум од „Сетстат“ во Станица 26

На 15ти март, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, закажана е концертна промоција на 9-от по ред албум „IX9“ на џез...

Македонка Димкин / 8 март, 2019 22:25

Во Народните театри во Скопје, ќе бидат прикажани првите претстави во 2019 година

Ова се претставите и концертите во јануари

Театрите во Скопје од средината на месецов ќе ги прикажат првите претстави во 2019 година. Првата претстава на репертоарот...

Сара Фемина / 4 јануари, 2019 11:27