45-от, за прв пат хибриден МOT ќе се случува на три сцени, вашите топли домови, МKЦ и Универзална сала.

45. MOT 2020 се отвора со премиера на „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“

45. MOT 2020 се отвора со премиера на „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“! 45-то издание на Млад отворен театар...

Сара Фемина / 23 ноември, 2020 14:19

Проектот има за цел да ја потенцира важноста на концертните сали и музичките културни центри како главни промотери за развој на млади таленти во Европа, кои претставуваат не само т.н. „инкубатори“ за бендови, туку играат и витална улога во развојот на здравиот урбан еко-систем.

МКЦ стана дел од големиот европски проект – SCENERGIES

МКЦ во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект, SCENERGIES, кој се базира на градење одржливи стратегии за креативни...

Сара Фемина / 19 ноември, 2020 19:21

Оваа година Интернационалниот фестивал и натпревар за класична гитара „Тремолo“ во виртуелно издание.

ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ И НАТПРЕВАР ЗА КЛАСИЧНА ГИТАРА „ТРЕМОЛО 2020“

ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ И НАТПРЕВАР ЗА КЛАСИЧНА ГИТАРА „ТРЕМОЛО 2020“ Оваа година Интернационалниот фестивал и натпревар...

Владо Марин / 26 октомври, 2020 12:17

Имено, Владимир Четкар секстет на градскиот плоштад во Охрид на 11 Октомври во 13:00 часот ќе одржи бесплатен концерт, кој е во организација на Град Охрид и е од отворен тип.

Бесплатен концерт на Владимир Четкар секстет на градскиот плоштад во Охрид на 11 Октомври

Светски познатиот џез, фанк и соул изведувач Владимир Четкар, подготвува извонреден празичен подарок за охриѓани и посетителите...

Владо Марин / 7 октомври, 2020 12:19

Многумина неговата смрт ја поврзуваа со неговиот последен албум, велејќи дека песните кои се на него звучат како тој да ја чувствувал смртта.

Денеска навршуваат 13 години од последниот концерт на незаборавениот Тоше Проески(ВИДЕО)

Денеска навршуваат 13 години од последниот незаборавен концерт на македонското златно грло, Тоше Проески. Загина на 16 октомври...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 17:00

Владата на вечерашната седница ги прифати предложените мерки на Комисијата за заразни болести, кои предвидуваат забрана за гостување на пејачи и ди-џеи во сите угостителски објекти, ограничување на јачината на музиката до 55 децибели и намалување на бројот на лица кои може да седат на една маса во угостителски објект од сегашните 12 на четири, потврди министерот за здравство Венко Филипче.

Инспектори и полиција влегоа во познат скопски локал пред почетокот на концертот на Тони Цетински

Полиција и инспектори од Државниот пазарен инспекторат пристигнаа во кафе барот „Интермецо“ во Скопје каде за вечерва...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2020 21:59

Во Старата скопска чаршија од вечер до четврток ќе се одржува мултимедијалната и мултикултурна манифестација „Звуците на чаршијата“.

ПОЧНУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЗВУЦИ НА ЧАРШИЈАТА”

ПОЧНУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЗВУЦИ НА ЧАРШИЈАТА“! Во Старата скопска чаршија од вечер до четврток ќе се одржува мултимедијалната...

Владо Марин / 13 септември, 2020 15:17

Градот Скопје и МКЦ го поддржуваат овој меѓународен музички фестивал, а наш претставник ќе биде составот Фолтин.

СКОПЈЕ СЕ ПРИКЛУЧУВА ВО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА МУЗИКАТА (EUROPEAN MUSIC DAY)

Скопје годинава ќе биде еден од 12 градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката (European music day), каде ќе бидат емитувани...

Владо Марин / 18 јуни, 2020 21:39