Според податоците ажурирани во делот „Светски факти“, се проценува дека 36 проценти имаат пристап до електрична енергија во урбаните делови на Северна Кореја, а 11 проценти во руралните области, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

ЦИА ДЕТАЛНО СЕ ЗАНИМАВАШЕ СО ЕЛЕКТРИЧНАТА МРЕЖА НА СЕВЕРНА КОРЕА: Само 26 проценти од населението има електрична енергија

Само 26 проценти од населението во Северна Кореја имало електрична енергија во 2019 година, според проценката на американската...

Рејхан Бајрами / 6 февруари, 2021 18:43

Агенцијата наведува дека ова е прв пат од 2018 година Северна Кореја, која има нуклеарно оружје, да прикаже интерконтинентална балистичка ракета.

КИМ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Се пофали со нова интерконтинентална балистичка ракета, НАЈГОЛЕМА досега(ВИДЕО)

Северна Кореја претстави нова интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) на воената парада денес по повод 75-годишнината...

Перо Милчин / 10 октомври, 2020 15:36

Ким искрено се надева дека Доналд и Меланија Трамп ќе се опорават што е можно поскоро и им испраќа честитки, објави корејската новинска агенција КЦНА.

КИМ ИСПРАТИ ПОЗДРАВ НА ТРАМП И МЕЛАНИЈА: Севернокорејскиот лидер му посака на претседателот брзо закрепнување

Севернокорејскиот претседател Ким Ун им посака на американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија брзо...

Мирко Бачиќ / 3 октомври, 2020 14:16

- Во согласност со указот на претседателот на Русија, претседателот на Државниот совет на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, му беше доделен јубилеен медал ’75. година на победа во Втората светска војна.

ПУТИН ГО ОДЛИКУВА КИМ ЏОНГ: Водачот на Северна Кореја награден со рускиот медал „75 години победа“!

Водачот на Северна Кореја Ким Џонг Ун беше награден со јубилејниот медал „75 години победа во Втората светска војна 1941-1945...

Рејхан Бајрами / 5 мај, 2020 13:56

Тоа е негово прво појавување во последните 20 дена, а како што пренесува Jonонхап, тој беше виден во индустрискиот град Сунсон на церемонија.

ЖИВ Е: Ким Џон Ун во јавноста после 20 дена- претседателот насмеан до уши сече лента (ВИДЕО)

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, за прв пат се појави во јавноста по обвинувањата дека починал за време на операцијата...

Рејхан Бајрами / 2 мај, 2020 10:43

Од минатата недела, светските медиуми објавија дека здравјето на Ким Јонг Ун е нарушено и многумина шпекулираа дека е мртов.

КИМ ЏОНГ УН Е ЗДРАВ И ЖИВ: Еве каде се наоѓа моментално лидерот на Северна Кореја!

Советникот на Јужно Корејскиот претседател, Мун Џа Ина, за надворешна политика, Чунг ин Мун, изјави денеска дека севернокорејскиот...

Сара Фемина / 26 април, 2020 16:15

За да ги откријат причините за повторување на болеста, здравствените власти во Јужна Кореја спроведуваат серија тестови и разгледуваат различни сценарија.

ШТО СЕ СЛУЧУВА? Кај оздравените пациенти во крвта е пронајдено нешто што ги зачуди лекарите и СЗО!

Јужна Кореја бележи зголемен број на заболени од Ковид-19 кои имаат повторна појава на вирус. Ова е сега и повторно загрижувачко...

Перо Милчин / 18 април, 2020 11:18

Како што може да се заклучи од серијата овој вирус исто како и КОВИД-19 ги напаѓа белите дробови и за него не постои вакцина. Според она што може да се погледне вирусот наводно го развиле терористи и е дел од биолошка војна.

Корејска серија пред две години го предвидела Коронавирусот: Една епизода открива се!

  Корејска серија уште пред две години го предвидела смртоносниот коронавирус кој го зафати светот. Имено уште во 2018 година...

Катерина Крстиќ / 11 април, 2020 14:29